Švýcarští vědci učinili další pokrok ve výrobě takzvaných biopočítačů, tedy zařízení, která k výpočtům operací využívají živé organismy. Tým složený z výzkumníků syntetické biologie z Basilejské univerzity a Spolkové vysoké technické školy v Curychu (ETH) zkonstruovali počítač z živých lidských buněk. 

Jak uvádí vědecký server IFLscience!, vědcům se podařilo v biopočítači využít devět různých buněčných populací sestavených do 3D kultur tak, aby se výsledné zařízení chovalo jako jednoduchý elektronický výpočetní okruh. Jakmile by vědci v budoucnu přišli na způsob, jak z tohoto biopočítače odstranit elektrické obvody, které by nahradili chemickými vstupy, jednalo by se o doslova živý počítač.

Podle samotných vědců se jedná o nebývalý úspěch. V rámci předchozích projektů se jim podařilo přimět několik buněk k provedení základních úkolů, tentokrát však vytvořili zvláštní genetické programy přesně na míru každé z devíti lidských buněk, čímž vytvořili ucelený systém složený z prakticky samostatných částí. 

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.