Japonsko navrhlo Severní Koreji konání dvoustranného summitu a Pchjongjang už o možnosti schůzky vrcholových činitelů KLDR a Japonska diskutoval. Napsal to ve čtvrtek podle agentury Reuters japonský list Asahi. 

Vláda severokorejského vůdce Kim Čong-una informovala vedoucí činitele severokorejské komunistické strany o možnosti konání summitu s Japonskem, napsal japonský deník, který se odvolává na nejmenovaný severokorejský zdroj a příslušné dokumenty. Asahi rovněž píše, že vláda KLDR vysvětlovala své plány ohledně bilaterálních diplomatických vztahů vůči Jižní Koreji, Spojeným státům, Číně, Japonsku a Rusku.

Japonský vládní zdroj už v polovině tohoto měsíce Reuters řekl, že Japonsko uvažuje o tom, že bude usilovat o setkání japonského premiéra Šinzó Abeho s Kim Čong-unem, přičemž by se mělo diskutovat o únosech japonských občanů severokorejskými agenty před desítkami let.

S čínským prezidentem Si Ťin-pchingem se Kim už tento týden sešel během své první zahraniční cesty od nástupu k moci. Vrcholové schůzky s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem jsou už několik týdnů plánovány na duben, potažmo květen.

Severokorejské dokumenty údajně hovoří o možnosti uskutečnění japonsko-severokorejské vrcholové schůzky na začátku června.

Vůdci Severní a Jižní Koreje se sejdou 27. dubna, informovala agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské činitele.

Zástupci obou stran se na termínu schůzky Kim Čong-una a Mun Če-ina dohodli ve čtvrtek.

První mezikorejský summit po více než deseti letech by se měl uskutečnit v demilitarizované pohraniční zóně v obci Pchanmundžon. Teprve třetí vrcholová schůzka od dob rozdělení Korejského poloostrova proběhne krátce poté, co severokorejský diktátor naznačil ochotu jednat o ukončení jaderného programu KLDR. 

Podle jihokorejského ministra pro sjednocení Čo Mjong-kjona, který byl jedním ze členů tříčlenné jihokorejské delegace na přípravných rozhovorech, by otázka denuklearizace Korejského poloostrova měla být také tématem plánovaného summitu Kim Čong-una a Mun Če-ina. Jednat by měli i o zlepšování mezikorejských vztahů, dodal Čo bez dalších podrobností.

Agentura AFP uvedla, že Kim Čong-un se stane prvním severokorejským vůdcem, který od korejské války z 50. let vkročí na jihokorejskou půdu. Summitu bude předcházet 4. dubna setkání korejských představitelů na pracovní úrovni, na němž budou projednány podrobnosti týkající se vrcholové schůzky, včetně protokolu, bezpečnostních opatření a krytí rozhovorů v médiích.

Kim tento týden pobýval v Číně na své první zahraniční cestě od nástupu do čela země. Schůzka s prezidentem Si Ťin-pchingem byla podle pozorovatelů přípravou očekávaného summitu obou Korejí.

Obě Koreje zůstávají technicky ve válečném stavu, protože vzájemný konflikt z let 1950–1953 byl ukončen pouze dohodou o příměří, nikoli řádnou mírovou smlouvou. Donedávna mezi nimi panovalo značné napětí kvůli severokorejským zbrojním zkouškám. Zlepšení situace přinesla účast KLDR na zimních olympijských hrách, které se v únoru konaly v jihokorejském Pchjongčchangu.

Podle kritiků se KLDR svými vstřícnými gesty snaží dosáhnout zmírnění tlaku a mezinárodních sankcí, kterými Rada bezpečnosti OSN trestá Severní Koreu za její pokračující raketové a jaderné zbrojní programy. Kvůli sankcím Pchjongjang přišel o většinu zdrojů příjmů.