Ruské ministerstvo zahraničí navrhne Kremlu zavřít americký konzulát v Petrohradu v odvetě za uzavření ruského konzulátu v Seattlu. Napsal to ve čtvrtek ruský list Izvestija. Uzavření ruského zastoupení v Seattlu nařídil počátkem týdne Bílý dům spolu s vyhoštěním 60 ruských diplomatů v reakci na kauzu otráveného ruského agenta
Sergeje Skripala v Británii.

Americká diplomacie reagovala na chemický útok na jihu Anglie vyhoštěním Rusů z ambasády ve Washingtonu, z konzulátu v New Yorku a ze stálé ruské mise při OSN. Kromě toho má být s platností od příštího týdne uzavřen ruský konzulát v Seattlu.

Rusko podle očekávání odpoví stejným krokem. Na ministerstvu zahraničí ale podle Izvestijí zvažují, který z amerických konzulátů by měl být uzavřen - ve Vladivostoku, v Jekatěrinburgu nebo Petrohradu.

Volba prý padla na poslední z nich, protože právě ve druhém největším ruském městě Američané tento krok pocítí nejsilněji. Ruské velvyslanectví ve Washingtonu dokonce na Twitteru uspořádalo anketu, v níž se 47 procent hlasujících vyslovilo právě pro Petrohrad.

Osud petrohradského konzulátu USA ale není definitivně zpečetěn, upozorňuje ruský list. Poslední slovo bude mít prezident Vladimir Putin, který nemusí k doporučení ministerstva zahraničí přihlížet.

Související