Britské úřady prohledávaly v pátek na jednom z londýnských letišť letadlo ruské letecké společnosti Aeroflot, oznámilo ruské ministerstvo zahraničí. Londýnská policie ale tuto informaci popřela.

S prohlášením o prohledávání přišla mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová, podle níž britské úřady neuvedly důvod tohoto kroku. Incident nazvala "poslední provokací", uvedla agentura AP.

Podle webu televize Sky News londýnská policie popřela, že by prováděla inspekci ruského Airbusu, který na letiště Heathrow přiletěl z Moskvy. "Víme o historce, která se šíří na sociálních sítích. Oznamujeme, že metropolitní policie neprovádí žádnou prohlídku," reagovala policie na Twitteru.

Ruské ministerstvo dopravy v sobotu oznámilo, že požaduje oficiální vysvětlení od britských úřadů, proč v pátek údajně prohledávaly letadlo společnosti Aeroflotu na londýnském letišti Heathrow. Varovalo přitom, že pokud ho nedostane, začnou ruské úřady dělat totéž u letadel britských aerolinek.

Ruské velvyslanectví v Londýně tvrdí, že kontrola příslušníky hraniční a celní policie byla mimořádná a že šlo o nehoráznou provokaci. Ruský velvyslanec v Británii Aleksandr Jakovenko dal událost do souvislosti s aférou kolem otravy bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala a i nedávné smrti ruského podnikatele Nikolaje Gluškova.

Podle britského tisku mělo letadlo před návratem do Moskvy tříhodinové zdržení. Z jeho informací ale vyplývá, že celníci prováděli rutinní "hraniční" kontrolu.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v sobotu k padesátce lidí, které má Británie dodatečně do měsíce stáhnout z Ruska, uvedla, že Moskva usiluje s Londýnem o rovnováhu. Tato nevyváženost na zastupitelských úřadech mezi dvěma státy není ale nijak ojedinělá. Ve stejné situaci je i Česká republika, v níž má Rusko přibližně desetkrát více diplomatů, než má Praha na ruském území.

 

Související

Mezi Británií a Ruskem panují v souvislosti s nedávnou otravou bývalého ruského tajného agenta, jenž v minulosti pracoval pro britskou tajnou službu, napjaté vztahy. Obě země si vzájemně vypověděly 23 diplomatů.

Související