Po stávce Air France mají Evropané vracející se z velikonočních svátků další problém. Podle prohlášení Evropské organizace pro bezpečnost leteckého provozu (Eurocontrol) zkolaboval systém plánování letů, jeho obnova trvala pět hodin do zhruba 17:20 středoevropského času. Problém se podle mluvčího pražského letiště týkal i Prahy.

Experti citovaní deníkem Financial Times označují výpadek za "velmi zřídka se vyskytující" událost, která podle Eurocontrol bude mít vliv na polovinu z 29 500 letů, které byly nad evropským nebem v úterý plánovány.

"Letová kontrola nebyla přímo dotčena a událost nemá vliv na bezpečnost provozu," uvádí se v prohlášení Eurocontrol. Po pětihodinovém výpadku, kdy fungoval zpomalený pohotovostní režim, Eurocontrol na twitteru oznámil, že od 17:20 SELČ byl přístupový systém v normálním režimu znovu otevřen. V systému, který pomáhá řídit leteckou dopravu porovnáváním poptávky a kapacity různých sektorů řízení letového provozu, tak vznikl dočasný přetlak vedoucí ke zpožďování. Ve večerních hodinách se vše postupně vracelo do normálního stavu.

Problém se dotkl i pražského letiště. Opožděno bylo několik příletů a odletů, přesný počet dotčených spojů bude podle informací Letiště Václava Havla znám až ve středu. Kolem 20:30 v důsledku výpadku systému Eurocontrol čekalo v Praze ještě šest spojů na odlet. "Jedná se například o linku do Londýna, Varšavy či Paříže. Doba zpoždění se v tuto chvíli pohybuje kolem 60 minut," oznámil mluvčí letiště Roman Pacvoň. Přestože byl provoz systému Eurocontrol plně obnoven, Pacvoň doporučil cestujícím, aby nadále sledovali aktuální informace o příletech a odletech na webu letiště.

Související