Rusko nikdy neobviňovalo a neobviňuje Českou republiku z podílu na otrávení bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v anglickém Salisbury nervově paralytickou látkou, pouze konstatovalo, že Česko je schopno pracovat na výzkumu otravných látek. Uvedl to ve středu ruský velvyslanec Alexander Zmejevský.

Česká diplomacie v reakci vyjádřila politování, že Rusko opakovaně a manipulativně spojuje ČR s tímto případem. Vyjádření označila za neakceptovatelná, hrozí podle ní dalším zhoršením vztahů.

"Žádná obvinění proti ČR nikdy nebyla z ruské strany vznesena. Pouze jsme konstatovali fakta," opakovaně zdůraznil diplomat na tiskové konferenci, svolané na ruském velvyslanectví v Praze.

Poukázal současně na to, že v otevřených českých zdrojích se informuje o tom, že čeští experti jsou schopni pracovat na výzkumu nervově paralytických látek, například plynu sarin, a že na základě tohoto výzkumu pokračuje vývoj protilátek pro českou armádu a NATO.

"Specialisté dobře vědí, že v roce 2011 ČR a Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) uzavřely dohodu, podle které je povoleno vyrobit až deset kilogramů těchto látek," dodal.

České ministerstvo zahraničí ČTK zaslalo prohlášení, ve kterém vyjádřilo "politování nad tím, že ruská diplomacie opakovaně a manipulativně spojuje ČR" s případem použití novičoku.

"Tato vyjádření jsou neakceptovatelná, slouží k odvedení pozornosti možné ruské účasti na tomto činu a hrozí dalším zhoršováním našich vztahů," uvedla česká diplomacie.

Zmejevský novináře také informoval o tom, že Rusko na středečním mimořádném jednání výkonné rady OPCW v Haagu navrhne "civilizované řešení" incidentu s otravou Skripalových.

"Doufáme v navázání expertní spolupráce. Pokud Británie nechce s námi spolupracovat přímo, jako zodpovědný stát tak může udělat přes výkonnou radu OPCW či přes odbornou skupinu generálního ředitele technického sekretariátu OPCW. V každém případě hodláme OPCW vyzvat k součinnosti s úsilím zjistit fakta a zajistit zcela transparentní vyšetřování a věcnou spolupráci," řekl.

Britská obvinění, že Skripalovy otrávilo Rusko, velvyslanec odmítl jako zcela nepodložená, neodůvodněná a nepřípustná, hrozící i nepředvídatelnými následky v mezinárodních vztazích.

Látka novičok, kterou Skripalovi byli otráveni, se podle něj nikdy v Sovětském svazu a pak v Rusku nevyvíjela a nevyráběla. Opak podle něj tvrdí jen vědci žijící na Západě, což je prý podobné jako v případě rozpoutání dopingového skandálu hodnostářem ze západního exilu.

Velvyslanec také opět vyjádřil pohoršení a zklamání nad českým rozhodnutím vydat ruského občana Jevgenije Nikulina do USA, kde je obviněn z hackerských útoků. "Ti, kdo rozhodovali o vydání, dali přednost spojeneckým závazkům, aniž by vzali v potaz všechna fakta o případu. Je smutné, že nebyly využity všechny právní možnosti a že spojenecká loajalita zvítězila nad právními závazky," řekl. Podle velvyslance je příznačné, že ještě před rozhodnutím soudu a ministra spravedlnosti na pražském letišti už na Nikulina čekalo letadlo ministerstva spravedlnosti USA.

Podle webu flightaware.com přistálo letadlo typu Gulfstream V v Praze v sobotu 24. března, Ústavní soud přitom odmítl Nikulinovu stížnost jako zjevně neopodstatněnou v úterý 27. března. Ve čtvrtek odpoledne rozeslal soud rozhodnutí účastníkům a pak už podle ministra spravedlnosti v demisi Roberta Pelikána (ANO) nebyl důvod to dále protahovat. Letadlo s Nikulinem odletělo v pátek 30. března v 0:06 do Manassasu nedaleko Washingtonu, kde přistálo v 9:05 SELČ.

Ministerstvo zahraničí ve středu uvedlo, že v případu Nikulina ČR učinila suverénní rozhodnutí opřené o nezávislé soudy. "Za standardními a transparentními postupy české justice a vlády je nepřijatelné hledat jakékoliv konspirativní pozadí," uvedlo ministerstvo.