Julija Skripalová ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že je jí lépe každý den, ale cítí se dosud poněkud dezorientovaná. Třiatřicetiletá žena byla počátkem března v Salisbury na jihu Anglie spolu se svým otcem, bývalým dvojím agentem Sergejem Skripalem přiotrávena bojovou otravnou látkou novičok.

"Před týdnem jsem se probrala a s potěšením mohu uvést, že sílím každý den," praví se v prohlášení, které ve jménu Skripalové vydala londýnská policie. "Jistě si uvědomujete, že celá záležitost je poněkud dezorientující, a doufám, že budete respektovat mé soukromí a soukromí mé rodiny během mé rekonvalescence," dodala.

Ruský velvyslanec v Londýně Alexandr Jakovenko vyjádřil nad zotavováním Skripalové potěšení, a doufá, že se zotaví také její otec.

Nemocnice, kde se Skripalovi léčí, podle agentury AP potvrdila, že se stav pacientky zlepšil, zatímco šestašedesátiletý Skripal zůstává v kritickém stavu.

Ruská státní televize ve čtvrtek odvysílala záznam telefonického rozhovoru, podle kterého se Julija Skripalová rychle zotavuje a již brzy opustí nemocnici. Televize ale upozornila, že neručí za pravost nahrávky, kterou jí poskytla sestřenice Julije Skripalové Viktorija.

"Vše je v pořádku. Teď (otec) odpočívá, spí. Všichni jsme zdravotně v pořádku. Nikdo nebyl nezvratně postižen. To je vše, brzy se odhlásím (z nemocnice). Vše je OK," řekla Julija ve zmíněné nahrávce podle agentury Interfax.

Londýn z otravy Skripalových obviňuje Rusko. Moskva vinu popírá a naopak obviňuje Británii a USA ze zinscenování případu. Obě strany si mezitím vyhostily desítky diplomatů.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov si ve čtvrtek v souvislosti s tímto případem stěžoval, že Západ se pokouší o "démonizaci Ruska", když "namísto zevrubného vyšetřování a předložení hodnověrných faktů čelí Rusko nepodloženým obviněním".

"Kvůli dalšímu démonizování Ruska se organizují hrubé provokace. Tzv. případ Skripal se stal záminkou - vymyšlenou, anebo zinscenovanou - pro neopodstatněné masové vyhoštění ruských diplomatů nejen z USA a Británie, ale i dalších států, z nichž většinu k tomu prostě donutili. Takový výsměch mezinárodnímu právu, diplomatické etice i obyčejné slušnosti jsme už dlouho neviděli," prohlásil.

Související