Zmáčknete spoušť a o chvíli později už z foťáku vyjíždí bílý papír, jehož plocha se postupně zbarvuje a na povrch lezou obrysy snímku. "Je to jako kouzlo," říkají o polaroidu Michal Čáp a Tomáš Nosek, které před 10 lety dalo dohromady právě nadšení pro instantní fotografii. Ke své smůle ji objevili zrovna v době, kdy zkrachovala firma Polaroid, která nedokázala reagovat na nástup digitální fototechniky.

"Filmy pro polaroid se přestaly vyrábět a my je sháněli všude možně. Ukázalo se ale, že na světě je spousta nadšenců jako my, a vznikla tak nová firma Impossible, jež výrobu filmů obnovila. My se stali jejím partnerským obchodem," vypráví Michal Čáp o počátcích projektu Polagraph (dříve Polaroidlove), který s Tomášem Noskem založili. Dnes pod tímto názvem provozují e-shop, půjčovnu foťáků, galerii a fotostudio.

Specializují se mimo jiné na focení svateb a půjčování polaroidů pro tuto příležitost. "Od 90. let, kdy byly fotky ze svateb často umělé a kýčovité, šla kvalita svatební fotografie výrazně nahoru. Dříve fotili všichni více méně podobně, dnes naopak úspěch fotografů tkví v tom, že k tomu přistupují trochu jinak. Každý si tak může vybrat styl, který se mu líbí," říká Michal Čáp.

Poznejte fotografa osobně

Snoubenci by se podle Čápa při hledání fotografa měli zaměřit především na ukázky jeho tvorby. Zúžit výběr jim pomohou i informace, kde působí a na jaký druh fotografie se specializuje.

"Sednout vám musí nejen fotografův styl, ale také jeho osobnost. Měl by to být komunikativní a sympatický člověk. Pokud je zaražený a bojí se, že bude někoho otravovat, nebo je dokonce nepříjemný na hosty, výsledek nebude stát za moc. Proto je dobré se s ním před svatbou sejít a alespoň trochu ho poznat. Díky tomu si navíc přesně ujasníte vaše požadavky," radí Čáp.

Fotograf by měl být také spolehlivý a dodržovat termíny dodání snímků. To si nejlépe ověříte prostřednictvím referencí. "Většina lidí dá při výběru fotografa právě na doporučení od známých," říká Tomáš Nosek.

Snoubenci mohou fotografa vybírat i na základě prostředí, kde by se chtěli nechat vyfotit. "Oblíbené jsou dnes například svatby v lese a existují fotografové, kteří se přímo na to specializují," podotýká Nosek.

Fotografovi by přitom měli nevěsta s ženichem plně důvěřovat. "Měli by s ním probrat svou představu, ale ,řemeslo' nechat na něm. Jako profesionál sám nejlépe určí, jaké prostředí bude na fotkách vypadat nejlépe, kde je vhodné světlo, jestli nebudou některé fotografie působit lépe černobíle a tak dále," doporučuje Michal Čáp.

Na party se hodí jednorázové foťáky

Co se typu fotografie týče, na svatbě by určitě neměl chybět digitální fotoaparát. "Je spolehlivý, rychlý, a navíc hned vidíte výsledek. Můžete udělat spoustu záběrů a vybrat si ty nejlepší," popisuje Čáp.

Doplnit jej může klasický fotoaparát či polaroid. "Když fotíte na film, má to větší kouzlo. Barevnost snímku je jiná než u digitální fotografie a nepůsobí to tak uměle. Výhodou polaroidu zase je, že máte snímky hotové hned a ještě ten den z nich můžete pro novomanžele sestavit album se vzkazy od kamarádů a rodiny," přibližuje Čáp.

Svatebčanům je možné také rozdat jednorázové fotoaparáty a nechat je, ať sami vytvoří nějaké snímky. "Předávají si je mezi sebou a zachycují různá selfíčka či momentky. Získáte zajímavý úhel pohledu a neotřelý dokument ze svatby. Když pak filmy vyvoláte, najdete tam autentické a vtipné fotky, které by sám fotograf nikdy nemohl udělat, protože nemůže být všude," líčí Tomáš Nosek.

Tím se dá vyplnit i čas ve chvíli, kdy se jdou novomanželé fotit. "To je ideální příležitost i pro fotokoutek, kde si lidé můžou udělat skupinové fotky na mobil či polaroid. Nevěsta s ženichem můžou pověřit třeba kamaráda či sourozence, který album nafotí," říká Michal Čáp.

Jednorázové fotoaparáty nebo polaroidy se dají využít i k nafocení částí oslav, jichž se už profesionální fotograf nezúčastní. "Někdo si objedná fotografa na celý den, od svatebních příprav až po večírek, jiný chce zaznamenat jen obřad. Dá se to nakombinovat třeba tak, že během odpoledne se mohou lidé fotit na polaroid, který ale není příliš vhodný na momentky. Proto jim večer rozdáte jednorázové analogové fotoaparáty, jimiž můžou dokumentovat party. Ty jsou navíc odolné, takže když spadnou, nic se jim nestane," popisuje Tomáš Nosek.

Trendem je "unplugged wedding"

Existuje ale i zcela opačný trend, kdy naopak na svatbě nefotí nikdo jiný než fotograf. Říká se tomu unplugged wedding, volně přeloženo "odpojená svatba". Spočívá to v tom, že požádáte hosty, aby odložili telefony a místo focení a sdílení na sociálních sítích si vychutnali svatbu naživo.

"Když se soustředíte, abyste udělali co nejlepší snímek a co nejrychleji ho poslali do světa, tak o ty samotné okamžiky přicházíte. Díky tomu, že to za vás dělá profesionál, si můžete svatbu v klidu vychutnat a zároveň mít vše zaznamenané," říká Nosek. Dalším trendem je podle něj focení pomocí dronu. "Získáte tak jedinečný úhel pohledu. Z výšky se navíc dají natočit i krásná videa," líčí Nosek.

Fotky můžete sdílet pomocí hashtagů

Fotografie ze svatby mohou novomanželé sdílet se svatebčany například přes speciální webovou stránku. Oblíbená jsou ale také cloudová úložiště. "Vytvoříte si složku, do níž může fotky nahrávat každý, komu dáte přístup," přibližuje Nosek.

Ke sdílení fotografií se dá využít i speciální hashtag na sociálních sítích. Jediné, co je třeba ověřit, je to, jestli ho už někdo nevyužil. "Díky tomu, že dnes všichni fotí na mobily, je to jednoduchá cesta, jak shromáždit všechny snímky na jednom místě. Každý si je tak může vyhledat, aniž by je ostatní museli někam nahrávat," vysvětluje Nosek.

Z polaroidů se zase během svatby dá vytvořit fotostěna nebo je možné je věšet pomocí kolíků na šňůru. Dají se také nalepit do alba, kam svatebčané připíšou vzkazy pro novomanžele. "Nevěsta s ženichem pro změnu můžou snímky poslat formou přání kamarádům či rodině jako poděkování, že dorazili na svatbu," říká Nosek.

Na kolik peněz nakonec svatební focení vyjde, obvykle záleží na množství času, který fotograf stráví na místě a postprodukcí fotek. Většinou jde o jednotky až desítky tisíc korun. U polaroidu se částka stanovuje podle množství použitých filmů, fotka stojí od 20 korun výše. Cena za jednorázové fotoaparáty začíná na 160 korunách.

Jak dlouho před svatbou by měli snoubenci začít shánět fotografa, pak záleží na tom, jak moc je žádaný. U některých je třeba domlouvat termín i rok dopředu. Obzvlášť specializovaní fotografové, kteří se zaměřují třeba na analogové focení nebo lesní svatby, bývají zamluveni dlouho dopředu. Půjčení jednorázových foťáků či polaroidů není nutné řešit tak dlouhou dobu předem, ale je dobré to stihnout před svatební sezonou, kdy nemusí být všechny typy přístrojů k dispozici.