Maďarsko vybírá nové složení parlamentu, za favorita průzkumy označují stávajícího premiéra Viktora Orbána. Ministerský předseda hlasoval ve škole nedaleko svého domova v Budapešti a po odchodu z volební místnosti slíbil, že bude bojovat za svou zemi, napsala agentura Reuters.

Orbánův Fidesz podle šéfa parlamentní frakce Gergely Gulyáse pravděpodobně dvoutřetinovou ústavní většinu v parlamentu neudrží. 

"Teoreticky je možné všechno, data ještě neznáme," řekl Gulyás s tím, že k získání ústavní většiny je nutný náskok před druhou stranou nejméně 20 procentních bodů. Dodal, že další podmínka je neztratit ve 106 jednomandátových obvodech více než deset mandátů. "To považuji za nepravděpodobné. Myslím, že to není reálné," prohlásil.

O třetím vítězství Fideszu v parlamentních volbách v řadě ovšem podle průzkumů není sporu.

"Poté, co dalo jasně najevo, že je proti migraci Bavorsko, Itálie, Česko a Rakousko, je nyní řada na Maďarsku," řekl Orbán portálu Origo rozhovoru. V předvolební kampani se stavěl do role zachránce maďarské křesťanské kultury před muslimskou migrací do Evropy. Podle svých kritiků tak v Maďarsku rozdmýchává xenofobii.

Orbán novinářům u volební místnosti řekl, že hlasoval pro svůj Fidesz, protože to je "jediná bezpečná volba", a že v průběhu voleb hodlá mobilizovat voliče.

"Odsud půjdu burcovat voliče... každého žádám, aby se voleb zúčastnil," řekl Orbán po odchodu z volební místnosti.

Související

Ještě ve 22.00 na některých místech lidé stále čekali ve frontě, aby mohli odevzdat svůj hlas. Přestože oficiálně byly volební místnosti uzavřeny v 19.00, lidem ve frontách úřady ještě povolily hlasovat.

O letošní volby je podle průběžných oznámení volební komise mimořádný zájem. Půl hodiny před uzavřením volebních místností činila účast přes 68 procent. Volební účast v předchozích parlamentních volbách byla 61,2 procenta, v letošním hlasování byla tato hodnota překonána ještě před 17.00.

Nedělní účast prozatím odpovídá účasti z roku 2002, kdy nakonec hlasovalo 73,5 procenta voličů, poznamenala agentura Reuters.

Velký zájem hlasovat mají i Maďaři v zahraničí. V Londýně před ambasádou fronta měla několik stovek metrů, někteří lidé, které neodradil ani déšť, zde museli čekat i více než dvě hodiny.

Za vysokou považuje volební účast také vládní mluvčí Zoltán Kovács. "Maďaři vyslali jasný signál, že maďarská demokracie je živá a má se čile k světu," řekl. "Budoucnost je v rukou maďarských voličů," dodal.

Komentátoři vysokou volební účast, která by mohla překročit 70 procent, vysvětlují mimo jiné tím, že se opozici nakonec podařilo přimět Maďary nespokojené s Orbánem, aby šli hlasovat. Zatímco nízká účast by podle expertů byla pro Orbána výhodná, při velkém zájmu voličů by ale nakonec nemusel získat parlamentní většinu.

Orbán po výhrách v letech 2010 a 2014 využil převahy Fideszu k tomu, aby ovládl soudnictví, média a do klíčových pozic ve státní správě i byznysu dosadil sobě loajální lidi. Kvůli narušování zásad demokracie ho kritizují nejen jeho odpůrci na domácí scéně, ale i Evropská unie a další mezinárodní organizace.

"EU není v Bruselu. EU je v Berlíně, v Budapešti, v Praze a v Bukurešti," řekl v neděli Orbán na dotaz, zda bojuje proti evropskému bloku. Uvedl také, že bude hájit zájmy Maďarska a že Maďarsko je oddaným členem mezinárodních organizací. "Naši zemi milujeme a za naši zemi bojujeme," dodal.

Pokud Orbán s převahou zvítězí, může se podle Reuters pokusit posílit skupinu středoevropských zemí v jejich kritickém postoji vůči unijní přistěhovalecké politice. Z Orbánova vítězství budou těžit i nacionalistická uskupení v regionu, například v Polsku či Rakousku, což může vyvolat trhliny v jednotě evropského bloku.

Maďarsko má v současné době s Bruselem napjaté vztahy, což ale Orbán umí využít k získání podpory veřejnosti, která rovněž oceňuje fakt, že jeho vláda drží rozpočtový deficit pod kontrolou a že Maďarsku se hospodářsky daří a nezaměstnanost klesá.

Podle průzkumu agentury Závecz zveřejněného v pátek Fidesz podporovalo 46 procent rozhodnutých voličů, druhý se umístil krajně pravicový Jobbik s 19 procenty a socialisté byli třetí se 14 procenty. Nicméně předvolební sondáže se mohou ukázat jako nepříliš vypovídající, protože třetina voličů byla nerozhodnutá a mnoho dalších lidí své skutečné preference tají.

Související