Při údajném chemickém útoku na syrské město Dúmá zahynulo v sobotu nejméně 60 lidí a přes 1000 dalších bylo zraněno. Podle agentury Reuters to v pondělí uvedl Svaz zdravotnických a pomocných organizací (UOSSM), což je sdružení mezinárodních humanitárních organizací financujících nemocnice v Sýrii. Počet mrtvých a zraněných patrně není konečný, dodal UOSSM.

"Počet obětí se zvyšuje s tím, jak se záchranáři dostávají do míst v podzemí, kam pronikl (použitý jedovatý) plyn a kde hledaly útočiště stovky rodin," uvedl svaz v prohlášení.

Město Dúmá je pod kontrolou radikálů. Podle záchranářů z organizace označované jako Bílé přilby se Dúmá stala terčem chemického útoku vládních sil. Režim v Damašku ale použití chemických zbraní popřel, stejně jako Rusko a Írán, což jsou spojenci syrské vlády.

Incident odsoudila řada zemí, včetně USA, Německa, Británie, Francie a států Perského zálivu. Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v pondělí oznámila, že zahájila vyšetřování údajného útoku.

V pondělí pak při nočním raketovém útoku na vojenskou leteckou základnu v syrské provincii Homs zemřelo 14 lidí, mezi nimi Íránci. Podle agentury AP to v pondělí uvedla exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Rusko a Sýrie z úderu obvinily Izrael. Mluvčí izraelské armády podle agentury AP nechtěl tato tvrzení komentovat. Syrská státní televize předtím z útoku obvinila také Spojené státy, což Pentagon odmítl.

Ruské ministerstvo obrany podle agentury Interfax uvedlo, že úder uskutečnila dvě izraelská letadla, která startovala z Libanonu. Na syrskou základnu, označovanou jako T-4, podle Moskvy vystřelila osm raket, z toho pět zneškodnila syrská protivzdušná obrana. Izraelské stíhačky F-15 při akci nenarušily syrský vzdušný prostor, uvedla ruská armáda. Rusko je v syrské válce spojencem Damašku.

Izrael z incidentu obvinila také syrská státní tisková agentura SANA, která citovala neupřesněný armádní zdroj.

Izrael během syrského konfliktu zaútočil na syrská vojenská zařízení mnohokrát, připomněla agentura Reuters. Cílem úderů byly především konvoje a základny milicí podporovaných šíitským Íránem, které bojují po boku syrského režimu.

Základna T-4 je důležitý opěrný bod syrské armády a jejích spojenců, kteří mají úzké vazby na Írán. Izrael obviňuje Damašek z toho, že umožňuje Teheránu z této základny dodávat zbraně svému spojenci, libanonskému šíitskému hnutí Hizballáh.

Ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán uvedl, že mezi mrtvými po nočním úderu jsou převážně Íránci nebo členové skupin podporovaných Teheránem. SOHR sleduje situaci v Sýrii z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Syrská státní média nejprve oznámila, že za útokem zřejmě stojí Spojené státy, což Pentagon odmítl. "V tuto chvíli v Sýrii žádné letecké údery neprovádíme," uvedlo podle agentury Reuters v prohlášení americké ministerstvo obrany. "Nicméně situaci nadále pečlivě sledujeme a podporujeme současné diplomatické úsilí pohnat k odpovědnosti ty osoby, které mají v Sýrii na svědomí použití chemických zbraní," sdělil Pentagon.

Americký prezident Donald Trump v neděli v souvislosti s údajným chemickým útokem v Sýrii označil syrského prezidenta Bašára Asada za "zvíře". Podle šéfa Bílého domu musí Asad zaplatit za sobotní útok na syrské město Dúmá, při kterém byly podle dostupných zpráv použity chemické zbraně a zahynuly desítky lidí.

Související

V Sýrii zabíjely chemické zbraně, shodli se Trump s Macronem

Při sobotním útoku na město Dúmá byly použity chemické zbraně. Shodli se na tom v telefonickém rozhovoru americký prezident Donald Trump a jeho francouzský protějšek Emmanuel Macron, informoval v pondělí Elysejský palác.

Obě země budou podle nich spolupracovat na tom, aby původce nesl za útok zodpovědnost.

Trump s Macronem si podle prohlášení citovaného agenturou Reuters "vyměnili informace a analýzy potvrzující použití chemických zbraní". USA a Francie v příštích dnech posílí spolupráci ohledně Sýrie a budou koordinovat svůj postup při pondělním jednání Rady bezpečnosti OSN, která se bude útokem na Dúmu zabývat.

"V této věci musí být jasně určena veškerá odpovědnost," dodává se ve francouzském prohlášení.

Nasazení chemických zbraní v Sýrii v pondělí tvrdě odsoudilo i Německo. Podle německého vládního mluvčího Steffena Seiberta za ním nejspíš stojí režim syrského prezidenta Bašára Asada. Zodpovědnost za situaci v zemi sužované dlouholetými boji ale podle něj nesou i Rusko a Írán.

Související