Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho v pondělí přiletěl do Moskvy k jednání o situaci na Korejském poloostrově. Oznámila to agentura TASS. V úterý se má setkat s ruským partnerem Sergejem Lavrovem, zda je v plánu jednání s prezidentem Vladimirem Putinem, ruské zdroje neuvedly.

Ruské ministerstvo zahraničí koncem března oznámilo, že v Moskvě se v nejbližší době uskuteční řada mezinárodních schůzek věnovaných řešení situace na Korejském poloostrově. Informace oživila spekulace o přípravě vrcholné schůzky prezidenta Putina se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Podle japonského tisku se Kim chce sejít s nejvyššími představiteli Jižní Koreje, USA, Číny, Japonska a Ruska.

S čínským prezidentem Si Ťin-pchingem se severokorejský diktátor setkal už v březnu během své první zahraniční cesty od nástupu k moci. Vrcholné schůzky s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jsou už několik týdnů plánovány na duben a květen.

Podle oficiální zprávy bude ministr Ri Jong-ho v Moskvě "posuzovat stav a perspektivy rozvoje dvoustranných vztahů a vymění si názory na klíčové mezinárodní a regionální problémy s důrazem na urovnání situace na Korejském poloostrově". Do Moskvy severokorejský ministr podle TASS přiletěl pravidelnou leteckou linkou z turkmenského Ašgabatu, kde byl na oficiální návštěvě. Z Moskvy má odletět ve středu.

Související