Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil vládě připravit návrhy na podporu ruských firem, které se ocitly na novém sankčním seznamu Spojených států. O jeho rozhodnutí v pondělí informovala agentura TASS.

Rusko si podle premiéra vyhrazuje právo odpovědi, která by se mohla dotknout platných obchodních dohod. Úřad ruského prezidenta oznámil, že dopad sankcí analyzuje.

Spojené státy v pátek v rámci odvety za údajné vměšování Moskvy do předloňských amerických voleb rozšířily svůj protiruský sankční seznam o 24 Rusů a 14 firem. Jsou mezi nimi například oligarchové Viktor Vekselberg, Andrej Kostin, Igor Rotenberg, Oleg Děripaska, zeť Vladimira Putina Kirill Šamalov nebo šéf ruského dodavatele plynu Gazprom Alexej Miller. Americké opatření se týká také ruské státní firmy Rosoboronexport, která obchoduje se zbraněmi.

Podle Medveděva jsou sankce nepřijatelné a nezákonné a mají za cíl podpořit vlastní komerční zájmy Spojených států. "Rozhodnutí (USA) je pochopitelně nepřijatelné a my ho považujeme za nelegitimní, protože jde mimo rámec mezinárodního práva," řekl předseda ruské vlády. Kabinet zasaženým ruským firmám poskytne pomoc, která se podle Medveděva bude týkat hutního a energetického sektoru, ale zahrne i podporu prodeje zbraní.

"Vyhrazujeme si samozřejmě právo na odpověď, včetně (postihu) platných obchodních dohod a procedur. Nikdo nesmí být na pochybách, že v celé řadě případů musí odpověď následovat," citovala z prohlášení premiéra agentura TASS.

Nově vyhlášené sankce v pondělí komentovala i ruská prezidentská kancelář, jejíž mluvčí je označil za "do nebe volající popření úplně všeho". Dopady sankcí Kreml analyzuje a připravuje kroky k jejich minimalizaci, prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. "Jsme svědky teprve prvních negativních projevů. Bude zapotřebí více času na analýzu, abychom pochopili rozsah reálných škod a vypracovali kroky k maximálně možné nápravě situace," řekl mluvčí.

V důsledku sankcí se výrazně propadly ceny akcií ruského hliníkárenského gigantu Rusal, který patří miliardáři Děripaskovi. Podle časopisu Forbes se hned první den po vyhlášení sankcí hodnota Děripaskova majetku snížila o miliardu dolarů.

Na moskevské burze se v pondělí propadly také ceny akcií ruské banky VTB, jejíž šéf Andrej Kostin je rovněž na americkém sankčním seznamu.

Mluvčí Peskov nevyloučil, že Putin se s Rusy zasaženými sankcemi setká. Ve svém programu ale prý zatím takovou schůzku kremelský šéf nemá.

Související