Ve věku 78 let zemřel nositel Nobelovy ceny za fyziku, plzeňský rodák Peter Grünberg. V pondělí o tom informovala s odvoláním na výzkumné centrum v západoněmeckém Jülichu agentura DPA, podle níž vědec zemřel už minulý týden. Grünberg Nobelovu cenu získal společně s Francouzem Albertem Fertem v roce 2007 za objev takzvané gigantické magnetorezistence (GMR).

Grünberg vyrůstal v Dýšině u Plzně, kde jeho otec pracoval v jednou ze závodů plzeňské Škodovky. Po válce potkal Grünbergovy osud většiny českých Němců - odsun.

Na své dětství však rád vzpomínal a v roce 2008 dostal od primátora Plzně vyobrazení městské historické pečeti. "Vzpomínek na dětství v Dýšině mám víc. Vzpomínám si na velkou zahradu a na ovocné stromy, obzvláště dobré byly třešně. Vzpomínám si, jak jsme se v létě chodili koupat do Klabavy po cestě, na které jsme zas v zimě sáňkovali," popsal tehdy šestý nositel Nobelovy ceny, který se narodil na území České republiky.

V roce 2007 v rozhovoru zavzpomínal také na svou dětskou stavebnici Merkur. "To byly kovové díly, které se daly spojovat šroubky. S tím jsem si strašně moc rád hrál," řekl o své nejoblíbenější hračce dětství stráveného v Čechách vědec, který si tehdy však vybavoval pouze jednotlivá česká slovíčka.

Objev gigantické magnetorezistence je považovaný za průlom v moderních informačních technologiích. Výrazně se díky němu dá zvýšit paměťová kapacita počítačových pevných disků, a paměťová média se díky tomu mohla zmenšit na minimum.

"Peter Grünberg byl nejen vynikající výzkumník, byl především také všemi oceňovaný a oblíbený kolega," uvedlo centrum v Jülichu ve svém oznámení.

Související