Spíše hodiny než dny zbývají do amerického úderu na syrský režim Bašára Asada. Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potrestání Asada za použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu je mimořádný hlavně tím, že syrský režim má obrovskou vojenskou a finanční podporu Ruska a Íránu.

Po roce, kdy Trump vydal rozkaz k raketovému útoku na syrskou leteckou základnu Sajsár, se vrací otázka: Jaké mají USA a jejich spojenci reálné možnosti vzhledem k tomu, že Asadův režim má mocné spojence přímo v Sýrii?

Rusko má v zemi jednu námořní a jednu leteckou základnu, jeho poradci v podstatě řídí syrskou armádu a její operace.

Írán má v zemi tisíce důstojníků a desetitisíce sobě podřízených bojovníků ať už z Íránu nebo z Libanonu a jiných zemí. Stejně jako ruští důstojníci jsou i ti íránští základem vojenské síly Asadova režimu, který by bez přímé pomoci Moskvy a Teheránu zkolaboval.

Jaké varianty útoku Spojených států a možná i Francie nebo Velké Británie tedy přicházejí v úvahu?

1) Omezený úder na jeden vybraný cíl jako před rokem

Tento scénář by umožnil Trumpovi zachovat si tvář tím, že "něco udělal" a splnil hrozbu. A že je jiný než Barack Obama, který sliboval, že použití chemických zbraní v Sýrii potrestá, ale pak to na přelomu srpna a září 2013 neudělal.

Cílem omezeného útoku by zřejmě byla některá ze syrských leteckých základen. Určitě však ne základna Hmejmím, kde jsou ruské helikoptéry a stíhačky.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.