Jakékoliv použití chemických zbraní je nepřijatelné, porušuje mezinárodní právo a viníci musejí být pohnáni k odpovědnosti. Shodli se na tom v pondělí ministři zahraničí členských zemí Evropské unie s tím, že poslední zprávy o používání takových zbraní v Sýrii jsou šokující a musejí být plně a nezávisle vyšetřeny.

Šéfové diplomacií evropské osmadvacítky dopoledne v Lucembursku odsouhlasili závěry týkající se chemického odzbrojení a nešíření těchto zbraní. 

Britský ministr zahraničí Boris Johnson při příchodu na schůzku prohlásil, že útok, který USA, Francie a Británie podnikly v sobotu ráno, byl zcela správnou věcí. Johnson upozornil, že v Sýrii zašla příliš daleko "eroze stoletého tabu" ohledně používání chemických zbraní.

Ministr zároveň zdůraznil, že cílem vojenské akce nebyla snaha změnit průběh války v Sýrii, dosáhnout změny režimu či se zbavit syrského prezidenta Bašára Asada.

"Obávám se, že syrská válka bude svým strašným, nešťastným způsobem pokračovat dál," prohlásil.

Jednalo se podle něj o vyjádření faktu, že svět má dost opakovaného používání chemických zbraní. Britský ministr také ocenil silnou mezinárodní podporu, které se akci trojice zemí dostalo.

Jak zdůraznila šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, Evropská unie dál podporuje snahy OSN a jejího zmocněnce pro Sýrii Staffana de Mistury o nalezení politického řešení krize.

Akcie v Asii se na počátku nového týdne, po víkendovém útoku vedeném Spojenými státy na Sýrii, vydaly oběma směry, dolar a ropa pak klesají. Reakce trhů jsou mírné, protože investoři nepovažují za pravděpodobné, že napětí v Sýrii by mohlo eskalovat.

Širší index akcií z oblasti Asie a Tichomoří, kromě Japonska, odpoledne místního času klesl o 0,4 procenta. Čínské akcie oslabovaly o 0,7 procenta, japonské naopak rostly o 0,2 procenta.

Na devizovém trhu dolar mírně klesá k euru i jenu a ke koši šesti předních světových měn ztrácí zhruba 0,1 procenta. Ceny ropy se pak snižují zhruba o procento. Kromě útoku v Sýrii však má na jejich propad vliv také růst počtu nových těžebních zařízení v USA.

Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podnikly koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstaleckém městě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada. Rusko na akci vojensky nereagovalo, rakety nevstoupily do vzdušného prostoru jeho základen v Sýrii. Útok samotný ale Moskva odsoudila a svolala kvůli němu mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

Asad řekl, že akce jen zvýší odhodlání Sýrie bojovat proti terorismu. NATO, Německo či Izrael údery podpořily. Česká diplomacie vnímá útok jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Podle Hradu by vojenské řešení mělo být poslední možností.

Americký prezident Donald Trump o probíhajícím útoku na Sýrii informoval v přímém přenosu. Vojenskou akci tří zemí označil za boj proti barbarství. "Nejsou to činy jednoho člověka. Jsou to místo toho zločiny jednoho monstra," prohlásil.

Později na Twitteru napsal, že útok byl proveden bezchybně a splnil svůj cíl. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí krátce předtím uvedla, že USA mají důkaz o tom, že Asadovy síly použily minulý týden při útoku na syrské město Dúmá chemické zbraně. Podle administrativy byl použit jak chlor, tak sarin.

Pentagon údery hodnotí jako tvrdou ránu syrskému chemickému vojenskému programu. Vypáleno bylo 105 střel a tři vybrané cíle byly zničeny. Podle Pentagonu ruská protivzdušná obrana nezasáhla. Syrská sice ano, ale nebyla účinná. Pentagon ani Moskva nemají informace o případných obětech.

Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že útok byl správný, legální a byl v souladu s britskými zájmy.

O tom, že nařídil úder na syrské cíle, brzy ráno informoval také francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle francouzského ministra zahraničí Jean-Yvese Le Driana by se údery mohly opakovat, pokud režim prezidenta Bašára Asada opět překročí "červenou linii". Asad podle něj ale poselství, které trojice zemí vyslala, pochopil. Macron pak odděleně hovořil s Trumpem a s Mayovou, ocenil dobrou koordinaci útoku a řekl, že teď musí iniciativu převzít Rada bezpečnosti OSN, a to na politickém i humanitárním poli.

Vojenskému zásahu USA, Francie a Británie vyjádřily podporu také všechny členské země NATO. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg řekl, že operace výrazným způsobem snížila možnosti Sýrie opět použít chemické zbraně proti civilnímu obyvatelstvu.

Německá kancléřka Angela Merkelová úder označila za potřebný a přiměřený. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zdůraznil, že chemické útoky syrského režimu vůči civilistům musí skončit. Izrael označil útoky za ospravedlnitelné, protože syrský režim pokračuje ve svých "vražedných akcích".

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval členské státy organizace, aby se chovaly zdrženlivě a vyvarovaly se eskalace.

Premiér v demisi Andrej Babiš i české ministerstvo zahraničí vyjádřili útoku podporu. Babiš ale později své původní prohlášení, ve kterém útok označil za nevyhnutelný, zmírnil. Prý by bylo lepší řešení bez vojenského zásahu a úder podle něj válku v Sýrii nevyřeší. Na Babiše totiž tlačí komunisté, na kterých chce šéf ANO postavit podporu své případné vlády s ČSSD. Těm se útok na Sýrii nelíbí a podle jednoho z kandidátů na předsedu KSČM Josefa Skály bude také tématem jednání s hnutím ANO. 

Proti útoku se kromě komunistů postavil i prezident Miloš Zeman. Ten akci označil za kovbojský projekt, který nic nevyřeší. Podle něj mají být podobné údery prováděny jen se souhlasem Rady bezpečnosti OSN. "Jediná výjimka, kterou uznávám, je, když se jedná o ozbrojený útok na islámské teroristy, jako je tomu například v Afghánistánu. To samozřejmě není případ Sýrie," řekl Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1.

Syrský prezident Bašár Asad řekl svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu, že útok vedený USA jen zvýší odhodlání Sýrie "bojovat proti terorismu a rozdrtit ho na každé pídi země". Syrská státní média označila útok za agresi a flagrantní porušení mezinárodního práva.

Na významných náměstích Damašku se podle nich shromáždily stovky Syřanů, aby daly najevo svůj odpor proti akci Západu. Do Dúmy vjeli syrští vojáci a armáda oznámila, že celá východní Ghúta je osvobozená a "všichni teroristé z ní odjeli".

Rusko raketový útok důrazně odsoudilo. Prezident Vladimir Putin jej označil za akt agrese vůči suverénnímu státu, který dál zhorší humanitární situaci v zemi. Moskva kvůli úderu svolala mimořádné zasedání RB OSN.

Hlasováním ale neprošel ruský návrh rezoluce, která měla noční útok odsoudit jako "agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců a jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN". Pro text hlasovaly kromě Ruska jenom Bolívie a Čína.

Útok na Sýrii odsoudil kromě Ruska také Írán. Čína uvedla, že je situaci v Sýrii možné vyřešit jen politickou cestou.

USA, Británie a Francie vypálily na cíle v Sýrii podle médií přes 100  střel. Ruská armáda uvedla, že raket bylo 103 a 71 z nich podle ní syrská protiletadlová obrana zneškodnila. Podle Pentagonu však sestřelena nebyla ani jedna z raket, jichž bylo podle USA 105. Terčem byly vědecké výzkumné centrum u Damašku a bunkr a sklad u Homsu.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že rakety nevstoupily do zóny ruské letecké obrany v okolí základen Tartús a Hmímím. Raketový útok cílil podle něj na "syrskou vojenskou a civilní infrastrukturu". Ruská protivzdušná obrana se nijak nepodílela na zastavení útoku, uvedlo ministerstvo.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
16.4.2018 22:27 | Americké akcie posílily díky polevení obav ohledně Sýrie

Americké akcie dnes posílily v čele s technologickými společnostmi a podniky působícími ve zdravotnickém sektoru. K růstu akciového trhu přispělo polevení obav z toho, že raketový útok na Sýrii přeroste v širší konflikt.

16.4.2018 21:27 | Vyšetřovatelé OPCW se podle Ruska dostanou do Dúmy ve středu

Vyšetřovatelé Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) budou moci vstoupit do syrské Dúmy ve středu. Řekl to dnes v Haagu Igor Kirillov z ruského ministerstva obrany. Experti OPCW jsou od soboty v Damašku, ale do Dúmy, která byla podle Západu 7. dubna terčem chemického útoku, se zatím nedostali.

USA obvinily Rusko, že inspektorům brání dostat se na místo. Nařkly rovněž Rusko a Sýrii, že se pokusily zastřít důkazy chemického útoku. Rusko naopak tvrdí, že žádný chemický útok nebyl a že jde o zinscenovanou záležitost.

16.4.2018 20:30 | Záchranáři z Bílých přileb jsou podle rockera Waterse podvodníci

Jeden ze zakladatelů britské rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters označil skupinu Bílé přilby zachraňující lidi v syrské válce za podvodnickou organizaci. Waters se svými výroky připojil k Rusku, které označuje útok na Dúmu za zinscenovaný. Západní státy naopak tvrdí, že Dúmá byla 7. dubna vystavena chemickému útoku syrské armády. Waters je znám svými protiizraelskými postoji a podporuje bojkot Izraele za jeho politiku vůči Palestincům.

16.4.2018 19:34 | Francouzská vláda obhajovala v parlamentu útok proti Sýrii

Podle premiéra Édouarda Philippea byl zásah odůvodněný. "Naše reakce byla vzhledem k příčině dostatečně odůvodněná. Ve své metodice byla pečlivě rozvržena," prohlásil Philippe před poslanci, kteří o události vedou pouze rozpravu. 

"Poslali jsme tvrdou zprávu, jasnou zprávu, silnou zprávu," řekl podle agentury AFP Philippe. "Chceme tím říct, že vojenského vítězství nelze beztrestně dosáhnout chemickými zbraněmi," dodal.

16.4.2018 19:09 | USA v Sýrii reálně útočily na vojenské cíle, tvrdí Rusko

Reálným cílem úderů USA a jejich spojenců v Sýrii nebyly jen výzkumné laboratoře, ale i vojenské objekty a letiště. Uvedlo to dnes v prohlášení ruské ministerstvo obrany. K zajištění deklarovaného účinku by podle ruského ministerstva stačilo jen 30 raket.

Syrská armáda se proti úderu křídlatých raket bránila odpálením 112 řízených střel, z nichž cíl zasáhlo 71, prohlásil mluvčí Igor Konašenkov.

Ruských protiraket Pancir syrská armáda odpálila 25, z nichž 23 zasáhlo cíl, uvedl dále. Z 29 vypálených raket Buk zasáhlo cíl 24, další cíle zasáhly raketové systémy S-125, Strela-10 a Kvadrat.

Z baterie raket S-200 syrská armáda odpálila osm střel, žádný cíl ale podle mluvčího nezasáhly.

Americký generál Kenneth McKenzie v sobotu krátce po úderu novinářům sdělil, že ruský obranný protivzdušný systém nebyl při nočních úderech použit a ten syrský nebyl účinný, protože byl aktivován až po úderech.

16.4.2018 19:08 | Celkem 37 procent Britů si myslí, že útok nebyl správný

Podle průzkumu zveřejněného televizní stanicí Sky News považuje sobotní úder na Sýrii za správný 49 procent Britů, 37 procent si myslí, že správný nebyl.

V názoru na to, zda měla Mayová požádat parlament o svolení s vojenskou akcí, je britská společnost podle průzkumu rozdělena. Za správný její postup považuje 45 procent dotázaných, za špatný rovněž 45 procent.

16.4.2018 19:06 | Corbyn: Mayová se má zodpovídat parlamentu, ne Trumpovým vrtochům

Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn v reakci na řeč Mayové uvedl, že to, co se stalo v Dúmě, je "hrozivé", britská premiérka by se ale měla "zodpovídat tomuto parlamentu, ne vrtochům amerického prezidenta".

"Dovolte, abych to řekla naprosto jasně, jednali jsme, protože to bylo v našem národním zájmu," reagovala Mayová a zdůraznila, že nesouhlasila s údery na Sýrii, aby vyhověla Donaldu Trumpovi. "Neudělali jsme to, protože nás prezident Trump požádal, udělali jsme to, protože jsme byli přesvědčeni, že to je správné, a v tom nejsme sami. Akci, kterou jsme podnikli, se dostala široká mezinárodní podpora," řekla premiérka.

16.4.2018 18:22 | Mayová: Chemický útok v Dúmě mohl spáchat jen syrský režim

Chemický útok v syrské Dúmě nemohl spáchat nikdo jiný než syrský režim prezidenta Bašára Asada. V britském parlamentu to dnes řekla premiérka Theresa Mayová, podle níž Rusko v Radě bezpečnosti OSN zablokovalo veškeré snahy o diplomatické řešení syrské krize.

"Nemůžeme dopustit, aby se užití chemických zbraní stalo normálním," uvedla Mayová. Podle ní nemohl údajný chemický útok v Dúmě spáchat nikdo jiný než syrský režim, neboť barelové bomby s chemickou látkou shodily vrtulníky, které povstalci nemají k dispozici. Teroristé z organizace Islámský stát (IS) v oblasti nepůsobí, uvedla rovněž Mayová.

Předsedkyně britské vlády rovněž upozornila, že sobotní vojenský zásah nebyl intervencí do syrské občanské války, ani snahou o změnu režimu v této blízkovýchodní zemi. Šlo podle ní o jednorázovou akci, jejímž cílem bylo omezit schopnost Asadova režimu použít chemické zbraně proti vlastním lidem. Úder byl podle Mayové v britském "národním zájmu".

Mayová se rovněž ohradila vůči výtkám opozičních labouristů, že měla do rozhodování o vojenském zásahu zapojit parlament. Bylo podle ní "nutné zasáhnout rychle". Kritiku lídra opozice Jeremyho Corbyna, že akce neměla zákonný základ", odmítla s tím, že omezený a cílený úder byl "nejen morálně správný, ale i legální".

16.4.2018 17:25 | Masakrování lidí v Sýrii bude Západ dál přihlížet, odveta přišla až za chemické zbraně, říká expert

 

16.4.2018 16:29 | Lékaři v syrské televizi tvrdí, že nenašli stopy chemického útoku

Syrská státní televize odvysílala rozhovory s desítkami lékařů a záchranářů v Dúmě, kteří tvrdí, že žádné stopy po chemickém útoku nenašli. S odkazem na reportáž televize Al-Ichbáríja to dnes uvedla agentura AP.

Jeden záchranář uvedl, že slyšel někoho vyřknout "chemikálie!", ale neviděl žádné lidi, kteří by měli symptomy spojené s vystavením chemické bojové látce. Jiní lékaři uvedli, že se do podzemních úkrytů často dostává prach, který oběti dusí a vyvolává další příznaky, které lze zaměnit za následky chemického útoku.