Čína čelí obvinění, že chce v tichomořském Vanuatu vybudovat vojenskou základnu. Země totiž půjčila desítky milionů dolarů na výstavbu obřího přístavu. Nově vybudovaná obchodní stanice ale zeje prázdnotou.

Dohoda mezi oběma zeměmi o stavbě přístavu ve městě Luganville byla údajně uzavřena za podivných okolností. Podle předáka vanuatské opozice Ishmaela Kalsakaua neměli tamní poslanci možnost seznámit se s podmínkami smlouvy, jak je v podobných případech běžné. Není tak vyloučeno, že se Čína v případě neschopnosti Vanuatu své závazky splácet kotviště na strategickém ostrově zmocní, upozornil server Quartz.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.