Ruský parlament v květnu navrhne vládě úplně nahradit farmaceutický dovoz ze Spojených států v rámci odvetných kroků, které chce Moskva vyhlásit v reakci na nedávné zesílení protiruských sankcí uplatňovaných Washingtonem. Prohlásil to v pátek šéf ruské Státní dumy Vjačeslav Volodin. Ruský svaz pacientů podle agentury Interfax bije na poplach a varuje, že bez léků z USA nemocní Rusové zemřou.

Ruský parlament v těchto dnech projednává speciální zákon, který zmocňuje hlavu státu zakázat nebo omezit dovoz několika druhů amerického zboží: kromě léků jsou to potraviny a zemědělské produkty, alkohol a tabákové výrobky nebo počítačové programy. Kreml by podle zákona mohl zastavit nebo omezit spolupráci s USA v jaderné energetice, strojírenství a civilním letectví.

Zákon má být reakcí na rozšíření amerického sankčního seznamu z počátku dubna, které postihlo víc než dvacet vlivných Rusů včetně oligarchů a chráněnců Kremlu. Nové americké sankce se rovněž vztahují na 14 velkých ruských firem.

Podle ruských médií dováží nyní Rusko ze Spojených států asi tisíc druhů léků. Program náhrady sankcemi postiženého zboží domácí produkcí, který je od loňska jednou z hlavních priorit ruské vlády, se farmaceutických výrobků dotkl jen okrajově.

Volodin si v pátek v parlamentu stěžoval, že zatímco ve zbrojním průmyslu je náhrada dovozu de facto stoprocentní, ve farmaceutickém jen zhruba pětinová. Téměř 80 procent dovážených léků neumějí ruští výrobci nahradit nebo nejsou schopni je dovézt ze zemí, které americkou sankční politiku nepodporují.

Až za necelé tři týdny nově zvolený prezident Vladimir Putin jmenuje novou vládu, chce ji Volodin zaúkolovat, aby dosáhla stoprocentní náhrady všech léků importovaných z USA. Ministerstvo zdravotnictví si v této oblasti podle šéfa parlamentu počíná váhavě a jeho opatření jsou neúčinná.

Volodinův návrh vyděsil ruské pacienty. Šéf všesvazové rady pacientů Jan Vlasov podle agentury Interfax před zákazem dovozu léků naléhavě varoval. "Lidé mají strach, že přijdou o svou medikaci, že bude ohroženo jejich zdraví. Ruské léky nemají příliš dobrou pověst, musíme Státní dumu přesvědčit, aby léky z návrhu zákona vyjmula," řekl Vlasov.

"Značné množství vysoce vyspělých léčiv se vyrábí v zámoří a bez nich naši pacienti zemřou," konstatoval šéf svazu pacientů, jehož stanovisko podle Interfaxu podporuje i ruské ministerstvo zdravotnictví.

Související