Český občan zadržený v pondělí na Ukrajině opustil v pátek po složení kauce vazební celu. Server iROZHLAS.cz mezitím s odvoláním na kyjevskou soudkyni uvedl, že dotyčným Čechem je bývalý vysoký důstojník někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Luděk Vokál. Musí zůstat na Ukrajině, kde je obviněn z nezákonného prodeje zařízení, které se dá použít třeba k odposlechu telefonů. Hrozí mu za to čtyři až sedm let vězení.

"V tomto konkrétním případě je řeč o prodeji prostředků, které je zakázáno na území Ukrajiny volně prodávat jejím občanům. Tato zařízení jsou určena pro nelegální odposlechy bez povolení soudu," řekla serveru soudkyně Olena Melešaková. Ve středu rozhodla, že Vokál může být propuštěn z cely předběžného zadržení po zaplacení kauce, která odpovídá zhruba 4500 eurům (asi 115 000 korun).

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová uvedla, že kauce byla složena v pátek a následně byl zadržený muž propuštěn. Musí se ale dál zdržovat na Ukrajině a spolupracovat s vyšetřovateli.

Vokál před soudem, kde ho zastupovali dva obhájci a pomáhal překladatel, přiznal svou účast na přečinu. "Občan České republiky potvrdil svou účast na spáchání trestného činu, ze kterého ho viní," řekla soudkyně. Termín, kdy Vokál opět stane před soudem, není stanoven. Údajně by to mohlo být do jednoho roku.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.