Státy Evropské unie mohou přijít o miliardy z evropského rozpočtu, pokud doma podkopou nezávislost soudnictví či nebudou dodržovat jiné zásady právního státu. Navrhla to Evropská komise. Chce tím mít k dispozici nástroj, kterým by tlačila na země, jako jsou Polsko a Maďarsko.

Hrozba zastavení evropských peněz se formálně týká všech států EU. V současnosti jde ale hlavně o Polsko a Maďarsko, jejichž vlády podle kritiků omezují nezávislost svých soudů. Brusel argumentuje tím, že funkční a nezávislé domácí soudnictví je podmínkou pro to, aby daná země evropské peníze využívala skutečně podle pravidel a byla taky schopná stíhat případné podvody či nesrovnalosti. "S penězi daňových poplatníků musíme nakládat zodpovědně," obhajuje návrh předseda komise Jean-Claude Juncker.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.