Zajišťovat dodávky energie solárními panely základně na Měsíci nedává moc smysl. Měsíční noc trvá 14 pozemních dní. Na Marsu zase trpí na prach a u Jupiteru už začínají být sluneční paprsky slabé. NASA proto vyvinula kapesní jaderné reaktory KRUSTY. Mají být schopné zásobovat energií budoucí základny mimo Zemi.

V současnosti se ve vesmíru využívají k získávání energie právě solární panely nebo radioaktivní izotopy. Při jejich rozpadu vzniká teplo. V malých jaderných reaktorech ale probíhá přímo štěpná reakce, konkrétně NASA využívá uran 235. Jádro reaktoru je oproti svým příbuzným v jaderných elektrárnách skutečně kapesní. Není větší než role toaletního papíru.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.