Americké námořnictvo obnovuje druhou flotilu v severní části Atlantského oceánu. Ministerstvo obrany tímto krokem podle agentury Reuters potvrdilo, že hrozba konfliktu s Ruskem se znovu dostává mezi priority vojenské strategie USA.

Druhou flotilu v Atlantiku rozpustili Američané v roce 2011 z úsporných a organizačních důvodů.

Velitel námořních operací admirál John Richardson v pátek řekl, že americká armáda dává jasně najevo, že vzhledem ke zhoršené bezpečnostní situaci ve světě se vrací éra, kdy spolu velmoci soupeří.

USA zároveň vycházejí vstříc potřebám NATO, které od konce loňského roku přehodnocuje své obranné úkoly v severním Atlantiku. Aliance chce vybudovat novou regionální základnu pro ochranu námořních tras a specializované velitelství pro Atlantik.

Začátkem tohoto roku americká armáda uvedla ve své nové národní obranné strategii, že prioritou je vojensky čelit nejen Rusku, ale i Číně. V americké obranné doktríně tak definitivně skončilo mezidobí, kdy se USA zaměřovaly na boj proti mezinárodnímu terorismu, který rozpoutal útok radikálních islamistů z 11. září 2001.

Zatím jste si přečetli 90 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.