V úterý před třináctou hodinou budou tisíce úředníků napříč Evropskou unií připraveni na stránkách dotačního programu WiFi4EU, aby klikli na tlačítko "požádat o poukázku". Počínaje tímto časem mohou také česká města a vesnice žádat od Evropské unie o dotační poukázku v hodnotě zhruba 380 tisíc korun na financování bezplatné wi-fi pro veřejnost, kterou získá ten, kdo se dříve přihlásí.

"Co nejdříve si o jednu z poukázek v hodnotě 15 tisíc eur zažádejte," vzkázal obcím a městům ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner. Přístup - kdo dřív zažádá, dostane dotaci - se při schvalování setkal s kritikou ze strany české vlády. "Je možné, že finanční podporu dostane subjekt, který ji sice potřebuje méně naléhavě, ale požádá o ni dříve," stojí ve vládním stanovisku z loňského roku.

První výzva pro účast v dotačním programu WiFi4EU je určena městským a obecním samosprávám, které chtějí nabídnout bezdrátový internet návštěvníkům veřejných míst - například parků, náměstí, knihoven, nemocnic či muzeí. Celkem je pro projekt internetu ve veřejném prostranství vyčleněno 120 milionů eur, tedy 3,1 miliardy korun.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.