Bývalý ruský agent Sergej Skripal, který byl před více než dvěma měsíci otráven, byl propuštěn z nemocnice v Salisbury na jihu Anglie. S odvoláním na britskou zdravotnickou službu o tom v pátek informovaly zahraniční agentury.

Skripal se ocitl na jednotce intenzivní péče spolu se svou dcerou Julijí poté, co byli podle Británie vystaveni nervově paralytické látce novičok. Ruské velvyslanectví nadále trvá na tom, aby mu britské úřady umožnily přístup ke Skripalovým.

Julija Skripalová opustila zdravotnické zařízení už 9. dubna a následně byla převezena na bezpečné místo, uvedla BBC. Nemocnice v pátek uvedla, že ačkoli se 66letý Skripal a jeho dcera uzdravili, "jejich právo na důvěrnost informací o pacientech přetrvává a zabraňuje nám v detailním informování o léčbě těchto osob".

Prohlášení nicméně prozrazuje, že léčba osob otrávených nervovými jedy vyžaduje udržovat je při životě, "dokud jejich těla nejsou schopna vyprodukovat více enzymů namísto těch otrávených".

Skripalovi byli nalezeni na lavičce v městečku Salisbury 4. března. Několik týdnů byli oba v kritickém stavu a lékaři se v určité fázi obávali, že i kdyby přežili, budou trpět poškozením mozku. Léčbu bývalého špiona a jeho dcery označila ředitelka ošetřovatelské péče Lorna Wilkinsonová za "obrovskou a bezprecedentní výzvu".

Pachatelé útoku jsou i deset týdnů po něm neznámí a poradce britské premiérky Theresy Mayové pro národní bezpečnost Mark Sedwill na počátku května uvedl, že vyšetřování neurčilo žádné podezřelé. Britská vláda z přípravy incidentu viní Rusko a Mayová jej označila za "nestoudný" a "zavrženíhodný". Moskva jakýkoli podíl na události odmítá a Londýn si podle ní svůj výklad vymyslel.

Ruský velvyslanec v Londýně Alexandr Jakovenko v pátek opět Británii obvinil, že porušuje mezinárodní právo, když odmítá zástupcům Ruska přístup ke Skripalovým.

Julije Skripalová je ruskou občankou.

"Můžete to nazývat zadržením, můžete to nazývat izolací, můžete to nazývat únosem," řekl Jakovenko. "Stále k těmto lidem požadujeme přístup. Chceme vědět, jak se cítí. Chceme, aby nám osobně řekli, co chtějí. Pokud nechtějí naši pomoc, je to v pořádku, ale chceme je vidět napřímo," dodal velvyslanec.

Detektivové podle televize Sky News i tento týden stále pokračovali ve vyslýchání Skripala ve snaze vytvořit si obraz o životě bývalého dvojího agenta v Británii. "Chtějí vědět více o jeho pravidelných cestách vlakem do Londýna, jeho zahraničních cestách a jeho každoměsíčních setkáních v restauraci v Salisbury se svým údajným bývalým dohlížitelem z (britské tajné služby) MI6," napsal reportér Sky News.

O víkendu se v médiích objevily také informace, že Skripal se v letech 2012 až 2016 několikrát sešel se zástupci českých a estonských tajných služeb, kterým poskytoval informace o ruských agentech a jejich metodách. Za předání údajů o ruských agentech britským rozvědkám byl někdejší ruský špion v roce 2006 ve své vlasti odsouzen ke 13 rokům vězení. V roce 2010 se však dostal do Británie v rámci výměny vězňů mezi Ruskem a Spojenými státy.

Související