Vlivná komise britského parlamentu v pondělí vyzvala vládu premiérky Theresy Mayové, aby zesílila boj proti přílivu ruských "špinavých peněz" do Londýna.

Spojené království podle zahraničního výboru Dolní sněmovny zavírá oči před tím, že "kleptokrati a lidé, kteří porušují lidská práva, využívají londýnskou City k praní špinavých fondů, aby obešli sankce". Laxní přístup britské vlády podle výboru peníze dává "přímo do rukou režimů, které by mohly poškodit Spojené království, jeho zájmy a jeho spojence".

Ve zprávě nazvané "Moskevské zlato: Ruská korupce ve Spojeném království" kritizují členové parlamentního výboru vládu premiérky Mayové, jejíž rétorika je podle nich po případu otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v jihoanglickém Salisbury sice silná, nenásledují ji ale žádné činy.

"Navzdory silné rétorice může prezident (Vladimir) Putin a jeho spojenci pokračovat v zajetých kolejích a schovávat a prát své výnosy z korupce v Londýně," stojí ve zprávě. Peníze, které se v britské metropoli "perou", může podle britských poslanců ruský prezident využít kdykoli k "podvracení mezinárodního systému založeného na pravidlech".

"Spojené království musí dát jasně najevo, že korupce pramenící z Kremlu už není vítána na našich trzích a že budeme jednat," uvedl předseda výboru Tom Tugendhat, který je členem konzervativní strany premiérky Mayové. Podle Tugendhata byla dosavadní reakce na chování Ruska "letargická" a byla důkazem toho, "že nemáme odvahu je zastavit".

Výbor vyzval vládu premiérky Mayové, aby v boji proti praní špinavých peněz z Ruska spolupracovala i s Evropskou unií, zeměmi skupiny G7 a Spojenými státy.

Náměstek ministryně vnitra pro bezpečnost Ben Wallace v první reakci na zprávu poslanců uvedl, že Británie využije "všechny nástroje, které má k dispozici, aby si došlápla na ty, kteří ohrožují naši bezpečnost".

Už v únoru Wallace oznámil, že hodlá zpřísnit boj proti praní špinavých peněz v Británii. Ruští oligarchové podezřelí z korupce budou podle něj muset například vysvětlit, jak přišli k penězům, kterými financují svůj luxusní životní styl v Británii.

Podle odhadů se v Británii se ročně "vypere" v přepočtu 2,6 bilionu korun z nelegální činnosti.