Spokojenost obyvatel zemí Evropské unie s členstvím v EU roste, v aktuálním průzkumu Eurobarometr ji dalo najevo 60 procent lidí. Podíl těch, kteří považují členství své země za prospěšné, překročil dvě třetiny a je nejvyšší od roku 1983, kdy se podobný průzkum konal poprvé. Češi se v těchto statistikách řadí ke skeptičtějším národům a téměř polovina obyvatel má podle ve středu zveřejněného průzkumu na členství v EU neutrální pohled.

Ani dobré, ani špatné není členství v unii podle 46 procent Čechů. Zároveň 62 procent obyvatel soudí, že Česká republika má z příslušnosti k EU prospěch.

Průzkum uskutečněný v dubnu zkoumal postoje obyvatel 28 unijních zemí před volbami do Evropského parlamentu, které se budou konat v květnu příštího roku.

Zatímco na celoevropské úrovni ví o termínu konání těchto voleb třetina lidí, mezi Čechy je to necelá čtvrtina. V Česku je také poměrně velmi malý zájem o hlasování, jehož se hodlá zúčastnit 21 procent lidí, kdežto celoevropský průměr činí téměř 50 procent.

Obyvatelé EU obecně soudí, že pozitivním vývojem je zavedení výběru takzvaných spitzenkandidátů, tedy lídrů kandidátek jednotlivých evropských stran, z nichž by měl vzejít nový šéf Evropské komise. Téměř polovina obyvatel EU - a 44 procent Čechů - uvedla, že tento fakt zvýší pravděpodobnost, že půjdou k volbám.

Mezi témata, která podle nich budou pro evropské volby zásadní, řadí 49 procent lidí boj s terorismem, 48 procent řešení nezaměstnanosti mládeže, 45 procent otázky spojené s migrací a 42 procent růst hospodářství. Mezi Čechy je podíl bezpečnostních témat výraznější, 55 procent považuje za zásadní boj s terorismem, 53 procent migraci a 51 procent ochranu vnějších hranic EU.