Ruský oligarcha Roman Abramovič, který marně čeká na prodloužení britského víza, nejspíš požádá o izraelské občanství. S odvoláním na izraelské zdroje to ve čtvrtek oznámila agentura Interfax. V Tel Avivu si podle ní už staví reprezentační rezidenci.

Abramovič, vlastník slavného britského fotbalového klubu Chelsea, který s rodinou žije v Londýně, se už delší dobu snaží obnovit své britské vízum, které mu vypršelo v dubnu. Na prodloužení však zatím marně čeká, podle britských úřadů nyní Spojené království osoby blízké Kremlu prověřuje pečlivěji, stejně jako nabytí jejich majetku.

Abramovič, jehož rodina pochází z Litvy, je předsedou Federace ruských židovských obcí a je považován za velkého mecenáše. Izraelská média uvádějí, že podnikatel za posledních dvacet let věnoval státu Izrael a židovským organizacím v Rusku celkem miliardu a půl dolarů (330 miliard korun).

Podle izraelského velvyslance v Moskvě by Abramovičově přesídlení nic nebránilo. "Každý, kdo na to má právo, občanství dostane," řekl dnes ambasador Gary Koren.

Ruská média spekulují, že skutečným důvodem stěhování může být snaha zajistit si svobodu cestování do Británie i v případě, že Abramovič nedostane vízum. Podle britské konzulární praxe totiž občané židovského státu smějí ve Spojeném království pobývat půl roku bez víz.

Izraelský list Israel Hajom napsal, že ruský oligarcha se k jednání o izraelském pasu dostaví do Tel Avivu už ve čtvrtek.

Související
Související