Ministři zahraničí zemí EU v pondělí vyzvali k novým prezidentským volbám ve Venezuele, které by se konaly podle mezinárodně uznávaných demokratických standardů. V této souvislosti také upozornili na možnost dalších sankcí vůči představitelům této jihoamerické země.

Nedávné prezidentské volby ve Venezuele vyhrál dosavadní prezident Nicolás Maduro. Hlasování ovšem bojkotovala velká část opozice a jako nedemokratické je kritizovala řada zemí regionu. Spojené státy už kvůli dění kolem voleb zpřísnily sankce vůči Venezuele a obě země si vzájemně vyhostily diplomaty.

EU je přesvědčena, že "volby a jejich výsledek postrádají jakoukoliv věrohodnost", protože proces hlasování nedával záruky, že volby budou demokratické.

Unie už loni v prosinci začala proti Venezuele uplatňovat zbrojní embargo či zákaz prodeje techniky a vybavení, které by mohly sloužit k vnitřním represím. V lednu zmrazila majetek a zakázala cesty do unie sedmi lidem, které spojuje s nerespektováním právního státu a s porušováním lidských práv v zemi.

Související