Bývalý šéf severokorejské tajné služby Kim Jong-čchol, který nyní řídí agendu vztahů s Jižní Koreou, míří přes Peking do Spojených států.

V úterý o tom informovala jihokorejská agentura Jonhap s tím, že návštěva USA se zřejmě týká přípravy možného setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Šéf Bílého domu tuto zprávu později sám potvrdil.

"Dali jsme dohromady velký tým pro naše rozhovory se Severní Koreou. Nyní probíhají schůzky týkající se summitu. Severokorejský místopředseda Kim Jong-čchol teď míří do New Yorku. Solidní odpověď na můj dopis, děkuji!" napsal Trump na svém Twitteru.

Jonhap o cestě místopředsedy ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce Kim Jong-čchola do USA spekulovala již dříve s tím, že by se v americké metropoli měl setkat s ministrem zahraničí Mikem Pompeem. Agentura Reuters poznamenala, že takováto návštěva by byla dalším důkazem toho, že přípravy na summit pokračují.

Americký prezident sice minulý týden konání summitu zrušil, ale takřka ihned opět připustil, že by se 12. června v Singapuru přece jen mohl uskutečnit.

V Singapuru by se v úterý měli podle Jonhapu sejít zástupci USA a KLDR, aby před vrcholnou schůzkou projednali otázky bezpečnosti a protokolu. Mezitím také jedná americká delegace se severokorejskou stranou v Pchanmundžomu na hranicích mezi Severní a Jižní Koreou.

Související