Spravedlnost má být, jak známo, slepá, aby mohla být nestranná. Jenže kdykoli čeští politici vybírají osobnosti na vrchol soudní pyramidy čili vykonavatelky spravedlnosti, oči se jim samým vzrušením jenom lesknou.

Čiší to i z hrátek kolem blížícího se odchodu Josefa Baxy z čela Nejvyššího správního soudu. Protože jde o jednu z nejrespektovanějších postav zdejší justice, vymyslel před časem předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský způsob, jak o ni nepřijít. Chtěl vzít Baxu spolu s šéfem Nejvyššího soudu Pavlem Šámalem na Hrad k prezidentovi Miloši Zemanovi a tam společně dojednat velkou rošádu. Baxa by se přesunul k Ústavnímu soudu, odkud by naopak odešel Vojtěch Šimíček na své bývalé místo v Nejvyšším správním soudu a stal se jeho předsedou. A Baxa by po plánované předčasné rezignaci Rychetského stanul v čele Ústavního soudu.

Plán to byl rozumný. Leč Zeman není na rozdíl od spravedlnosti slepý ani hluchý. Stačilo, aby se jeho někdejší spojenec Rychetský během prezidentské kampaně otřel o "kohortu panošů, která funguje na Hradě kolem prezidenta", a hned upadl v nemilost. Včera Zeman dokonce přednostně přijal na Hradě přímo Baxu, od kterého si nechal vylíčit personální stav v NSS. Naopak Rychetskému dal termín návštěvy až v půli června.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru