Evropská unie by i pro dobro členských zemí z východní části bloku měla omezit volnost pohybu svých občanů za prací v rámci EU. Myslí si to rakouský vicekancléř Heinz-Christian Strache, který je předsedou protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Strache podle agentury APA tvrdí, že neomezená možnost pracovat v jiném členském státě připravuje východní členy o kvalifikované a vzdělané pracovníky, zatímco v bohatších zemích vede k nezaměstnanosti místních.

Právo žít a pracovat v jiné členské zemi, než ze které člověk pochází, patří k základním pilířům společného unijního trhu. Rakousko v červenci na šest měsíců přebírá unijní předsednictví.

"Musíme otevřeně diskutovat o tom, že pro rozvoj Evropy není dobré, když se celý intelektuální a dobře vzdělaný potenciál přesune z východní do západní Evropy," prohlásil Strache v úterý během debatního večera v Domě Evropské unie ve Vídni. Podle vicekancléře je třeba uvažovat "přinejmenším o částečné regulaci, která by byla ku prospěchu všech".

Jako příklad Strache zmínil slovenské pečovatelky a zdravotní sestry, které odešly do západní Evropy, takže na Slovensku se těchto pracovníků nedostává.

Strache také uvedl, že volnost pohybu za prací není kvůli vylidňování pro východ unie přínosná. V západních zemích navíc vede k vytěsňování místních kvalifikovaných a dobře placených pracovníků z jejich zaměstnání.

V souvislosti s prací občanů z jiných zemí Evropské unie v Rakousku chce rakouská vláda omezit přídavky na děti těm pracovníkům, kteří s sebou v této alpské republice své potomky nemají. Počátkem května vláda schválila návrh, který přídavky sníží na úroveň obvyklou v jednotlivých zemích. Pokud vysloví parlament souhlas, postihne opatření zejména rodiny pracovníků ze zemí, jako jsou Maďarsko, Slovensko, Rumunsko, Bulharsko nebo Česká republika. A to především ty pracovníky, kteří do Rakouska každý den za prací dojíždějí. Záměr Vídně se kvůli možné diskriminaci chystá prověřit Evropská komise.