Už od příštího května budou lidé v Evropské unii zřejmě volat levněji do jiného členského státu unie. Cena za jednu minutu hovoru by neměla přesáhnout 6 korun, SMS pak vyjde asi na 1,8 koruny. Narovná se tak paradoxní stav, kdy po úpravě roamingových poplatků z loňského roku lidé ze zahraničí platili za volání domů méně, než lidé z Česka do zahraničí.

Evropský parlament v noci na středu schválil návrh české europoslankyně Dity Charanzové.

"Cesta k dnešní dohodě nebyla snadná, trvala mi více než rok. Považuji ji ale za velké vítězství pro občany EU a jsem ráda, že je pod ní podepsána Česká republika. Z mého pohledu se jedná o první krok k tomu, abychom domácí a mezinárodní hovory v rámci EU brzy využívali za naprosto stejných cenových podmínek," uvedla k úspěchu Charanzová.

V současnosti platí lidé u tuzemských operátorů více, řada hovorů je vyjde i na 38 korun za minutu. "Dohoda zastropovala minutu volání na zahraniční sítě na 0,19 eura za minutu, plus DPH. Tedy několik korun navíc oproti běžnému tarifu. Dnes se cena za toto volání pohybuje i v řádech desítek korun za minutu. Cena SMS pro běžné spotřebitele by neměla přesáhnout 6 centů, plus DPH," dodává Dita Charanzová.

Evropský parlament schválil také návrh na zavedení veřejného systému mobilního varování. V případě přírodní či živelné pohromy nebo teroristického útoku obdrží všechny mobilní telefony v postižené oblasti upozornění na obrazovku. "Podařilo se mi prosadit, aby nejpozději od roku 2020 operační střediska tísňových linek dostala spolu s hovorem automaticky informaci o přesné poloze volajícího. Pokud upadnete z kola uprostřed lesa a potřebujete si přivolat pomoc, těžko se vám bude popisovat, kde přesně se nacházíte. Sami záchranáři si stěžují, že poloha mobilu bývá v odlehlejších oblastech velmi nepřesná, toto jim jednoznačně pomůže v práci, často jde v takových případech o minuty," uzavírá Dita Charanzová.

Kromě toho dojednaná legislativa řeší i lepší ochranu spotřebitele a možnost nároku na kompenzaci, pokud služby nefungují správně v době přechodu mezi operátory nebo zajištění větší internetové dostupnosti pro všechny. Středeční politickou dohodu ještě musí oficiálně schválit příslušný výbor a plénum Evropského parlamentu a také členské státy v Radě EU.

Související