Evropská komise kritizuje novelu zákona o státní službě, kterou schválila vláda v demisi a teď ji řeší poslanecká sněmovna. V dopise zaslaném v polovině dubna ministerstvu vnitra vyjádřila znepokojení nad klíčovými prvky návrhu. Ve čtvrtek o tom informoval server iRozhlas.cz, který získal příslušné dokumenty. Premiér a úřady dříve tvrdili, že komise námitky nemá. Stát tvrdí, že čerpání dotací kvůli tomu není ohroženo.

Změna služebního zákona by měla podle vlády v demisi otevřít státní správu odborníkům ze soukromého sektoru a usnadnit odvolávání úředníků na základě nového systému hodnocení.

Komise v dopise podle serveru vyzvala ministerstvo vnitra, aby dalo na stůl všechny relevantní dokumenty, které navrhované úpravy podporují. Podotkla, že podle Dohody o partnerství jsou změny zákona o státní službě důležitým procesem, který by měl být transparentní. Plnění Dohody o partnerství je nezbytné k tomu, aby Česko mohlo čerpat peníze z evropských fondů.

"Zůstáváme tedy nadále znepokojeni klíčovými prvky návrhu. Například posunem k poněkud nízkým požadavkům druhých kol výběrových řízení pro manažerské pozice, možností odvolat manažery na základě 'dostačujícího' výsledku hodnocení, možností odvolání státních úředníků na základě dvou služebních hodnocení v rozmezí 40 dnů a zbavení vedoucích pracovníků možnosti podat námitku proti služebnímu hodnocení," cituje server z dopisu, který přišel náměstkovi ministra vnitra pro státní službu Josefu Postráneckému z úřadu eurokomisařky pro zaměstnanost.

Ministerstvo vnitra nyní podle webu posílá do Bruselu nové odůvodnění novely služebního zákona, pozastavení dotací se neobává. "Zatím v žádném z formálně doručených stanovisek ke stávající novelizaci zákona o státní službě nebyla obsažena informace o hrozbě pozastavení dotací ze strany Evropské komise," řekl Radiožurnálu mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

Novelu odmítají tuzemské odbory i sněmovní opozice. Obávají se toho, že to kabinetu umožní lehce se zbavovat nepohodlných lidí. Od svého nástupu Babišova vláda v rámci takzvané systemizace státní správy zrušila desítky míst včetně pozic náměstků. Nad tím se v dopise pozastavuje i Evropská komise. "Počet odvolaných vysoce postavených úředníků po nástupu nové vlády naznačuje, že služební zákon účinně negarantuje odpolitizování státní správy," stojí v dopise. Zároveň ale komise uznává, že v Česku existují administrativní překážky, které komplikují nábor odborníků.