Summit Donalda Trumpa s Kim Čong-unem se blíží a ve Washingtonu stoupá nervozita. Donald Trump má šanci zapsat se do historie jako velký mírotvůrce, který přivedl Pchjongjang k jednacímu stolu a zažehnal jeho jadernou hrozbu. Jenže právě toho se mnozí ve Washingtonu bojí. Trumpovi se představa jeho velkého vítězství (a možná i Nobelovy ceny) líbí natolik, že může slyšet na dohodu, která se následně ukáže jako nebezpečná past. A nevarují před tím jen Trumpovi oponenti, dokonce i republikáni mají pochyby. Jejich vůdce v Senátu Mitch McConnell uvedl, že "Severní Korea udělá, co bude moct, aby se zbavila sankcí, a sama za to dala co nejméně". A prezidentovi vzkázal, že v jednání s KLDR "nesmí chtít dohodu za každou cenu, jinak ho obehrají".

Nejen republikány znepokojilo, když Trump po setkání se severokorejským emisarem Kim Jong-čcholem v Bílém domě prohlásil, že vůči KLDR ustupuje od strategie "maximálního tlaku", protože Pchjongjang už spolupracuje. Podle exdiplomata Christophera Hilla, který s KLDR jednal za administrativu George Bushe, Korea už teď dostala od Trumpa více, než sama nabídla.

A americký Senát, který by měl mít vedle Bílého domu důležitou roli při formulování a kontrole zahraniční politiky USA, nechce nechat vše jen na Trumpovi. V uplynulém týdnu i republikánští senátoři v médiích upozornili, že případnou závaznou dohodu mezi USA a KLDR by musel Senát schválit. Což platí také o možném zrušení těch sankcí, které v minulých letech vůči Pchjongjangu schválil právě Senát.