Nizozemská stavební společnost Van Wijnen a výzkumníci z univerzity v Eindhovenu, která je průkopníkem v 3D tisku s použitím betonu, spolupracují na vývoji převratné technologie staveb domů pomocí 3D tiskárny. Město Eindhoven doufá, že se díky této spolupráci bude moci brzy pochlubit prvními komerčně vystavěnými 3D vytisknutými domy. Ty jsou známé jako Project Milestone.

Stavba prvního jednopodlažního domku má začít již tento rok a v průběhu roku 2019 se má prvních pět stavení díky realitní společnosti Vesteda dostat na nizozemský realitní trh. Developerská firma, která se rozhodla revolučním tiskem domů vyřešit mimo jiné nedostatek kvalifikované pracovní síly v nizozemském stavebnictví, zaznamenala po zveřejnění projektu okamžitý zájem ze strany nejméně 20 rodin, informoval server Quartz.

Domky připomínající betonové balvany by měly stát v lesnaté oblasti na okraji dvousettisícového města Eindhoven ve futuristické čtvrti Bosrijk, která je proslulá důrazem na ekologičnost veškeré výstavby.

Tu mají stavby splňovat díky speciálnímu cementu, který je ve vrstvách vytlačován robotickým ramenem tiskárny - vrstvení přitom zajišťuje pevnost, přesnost a umožňuje užívat jen nezbytně nutné množství cementu, což je šetrné k životnímu prostředí a méně nákladné než klasické stavební metody. Tiskárna a unikátní cement umožní také vytvářet neobvyklé formy, které přispějí k nekonvenčnosti interiérového designu.

Domy budou budovány postupně, aby je mohli konstruktéři stále vylepšovat.

První z domů, který se začne tisknout už v letošním roce v prostorách univerzity, bude mít pouze jedno patro a 3D tisk bude využit jen pro stavbu vnějších a vnitřních stěn.

Po jeho dokončení bude stavební firma pracovat na třech dvoupodlažních domech a pátém domě, který bude mít patra dokonce tři. Vytištěné by v něm navíc mělo být například i potrubí.

Jak uvádí britský deník The Guardian, projekt Milestone není prvním, který se snaží o tisk domů, předchozí stavby však nebyly obyvatelné ani dostatečně odolné.