Stejně jako ostatní lidé mají i američtí prezidenti své oblíbené frázičky. "Make no mistake" čili "Nemylme se", říkával rád George Bush. Obama zase chtěl, aby bylo zcela jasno, a tak své projevy prokládal upozorněním "Let me be clear". A jedno z nejfrekventovanějších úsloví současného amerického prezidenta Donalda Trumpa zní: "We will see what happens."

Ano, uvidíme, co se stane − a to i v případě zítřejšího summitu Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. A stát se může opravdu cokoli, jak před víkendem potvrdil sám Trump. Během jedné tiskovky americký prezident prohlásil, že zítřejší summit může být "začátkem jasné nové budoucnosti Severní Koreje, a tak i nové budoucnosti světa", aby vzápětí řekl, že je "naprosto připraven" z jednání s Kimem "odejít".

A mezi tyto dva póly se Trumpovi vešla řada dalších scénářů. Možná to bude "úžasný úspěch" nebo také jen "částečný úspěch". Trump věří, že je zde "potenciál učinit něco velkého". Ale když nic jiného, tak to může být "minimálně začátek" procesu. Nebude to prý "o jednom setkání", i když Trump by byl zároveň "moc rád, kdyby to tak bylo".

Trumpovi nelze upřít, že svým neortodoxním stylem, kdy se neohlíží na to, jak by se věci měly dělat, zcela přestavěl předchozí letité kulisy konfliktu na Korejském poloostrově. Vyšrouboval ekonomické sankce, k intezivnějšímu tlaku na KLDR přiměl dokonce i Čínu, poslal do oblasti tři letadlové lodě najednou a na tradiční expresivní, až bláznivé severokorejské výhrůžky odpověděl stejnou kartou. Vzkázal "rakeťákovi", že je na "sebevražedné misi", pokud jen pomyslí na útok na USA.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • Aby Donald Trump mohl v severokorejské hře uspět, musí nejdříve na úspěch a svůj možný zápis do historie úplně zapomenout.
  • Může to zvládnout a zkrotit své ego?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se