Kdyby výsledek referenda o vstupu ČSSD do vlády vycházel špatně, už by byla v Lidovém domě panika, řekl v lehké nadsázce redakci HN jeden z vlivných sociálních demokratů s tím, že v sídle strany je klid. Informace z ČSSD potvrzují, že většina členů strany s premiérem Andrejem Babišem chce spolupracovat. Ať už to dopadne jakkoli, pět možných budoucích ministrů za sociální demokracii se na svá angažmá ve Strakově akademii už důkladně připravuje. Hledají témata a způsoby, jak se vedle Babiše zviditelní.

Do referenda se k pondělku zapojila většina místních organizací ČSSD. "Dosud jich odhlasovalo kolem osmdesáti pěti procent," upřesnil v pondělí mluvčí ČSSD Petr Vurbs. Průběžné výsledky sdělit nechtěl, ale několik zdrojů HN potvrdilo, že vítězí příznivci vstupu do vlády. Hlasy strana sčítá průběžně podle toho, jak přicházejí z regionů. Čísla se proto postupně mění.

Nicméně v posledních dnech bylo podle tří lidí obeznámených s hlasováním pro vládu s Babišem 55, 58 a 60 procent členů strany, kteří už hlasovali. Výsledky nepřímo potvrdili i komunisté. "Informace jsem získal od pana předsedy Hamáčka a ten říká, že to je šedesát ku čtyřiceti ve prospěch dohody," řekl ČTK šéf komunistů Vojtěch Filip.

85 procent

místních organizací ČSSD už odvolilo v referendu o vstupu strany do vlády s hnutím ANO a podporou KSČM.

Zbytek musí odhlasovat do čtvrteční půlnoci.

Sociální demokraté − od řadových zastupitelů až po starosty či poslance − nejčastěji opakují, že je zásadní, jak kvalitní a viditelní budou jejich ministři.

Bojí se hlavně toho, že veškerou pozornost lidí na sebe strhne Andrej Babiš a politici z jeho hnutí, kteří si přisvojí i úspěchy zástupců ČSSD.

Jedním z nejdůležitějších lidí pro ČSSD bude Petr Krčál, který má obsadit klíčový post ministra práce a sociálních věcí. Pokud se Krčál do křesla posadí, už v létě chce připravit změnu zákona, díky níž by tisíce rodičů dostaly více peněz.

"Nejprve chci navýšit mateřskou z 220 na 300 tisíc korun," popsal Krčál. Poslancům by návrh na zvýšení příspěvku chtěl předložit už na podzim. Kromě toho hledá odborníky, které by si případně chtěl na ministerstvo přivést. Čeká na mediální školení a slibuje, že pokud povede ministerstvo práce, tak bude své výsledky představovat voličům takřka každý den.

I kandidát na ministra kultury Antonín Staněk si je vědom nálad, které ve straně panují, ale vybízí k odvaze. "Já se něčeho takového neobávám, nemám ani obavy z pana Babiše. Nestahujme kalhoty, když brod je ještě daleko," říká Staněk. "Ministr musí být vidět, nemůže sedět v kanceláři v Praze, musí co nejvíce jezdit. Jako primátor Olomouce jsem se snažil navštěvovat maximum akcí, které jsme podporovali. Nejlepší je, když člověk vidí věci na vlastní oči," avizuje Staněk.

I on si připravuje témata, která pro něj budou prioritní. "Jedním z nich bude nepochybně další rozvoj knihoven. Rád bych, aby se intenzivněji stávaly centry pro setkávání lidí. Pokusím se získat na tuto oblast další peníze, spousta zaměstnanců knihoven dělá svou práci srdcem, ale je třeba je zaplatit," míní. Na ministerstvu kultury chtějí sociální demokraté ukázat hlavně to, jak brání nezávislost veřejnoprávních médií.

Europoslanec Miroslav Poche se připravuje také na vládní nástup, ale je ve složitější situaci. Ani jeho možní spolupracovníci, ani on sám nevědí, jestli skutečně ministrem bude, prezident Miloš Zeman dal najevo, že ho jako člena kabinetu nechce. Česká diplomacie se nyní musí připravit na summit států EU a summit hlav zemí NATO.

ČSSD nyní radí politolog Pavel Šaradín. I on věří, že lepší prezentace práce pomůže straně po podzimním debaklu zvýšit oblibu u voličů.

"Ministři musí být naprosto čitelní a srozumitelní. Mají jezdit do regionů a obeznamovat členy i voliče s tím, co ve vládě prosazují," dodal Šaradín.