Severní Korea se na summitu se Spojenými státy zavázala pracovat na úplném odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova, zatímco Washington slíbil poskytnout Pchjongjangu bezpečnostní záruky.

Uvedla to agentura AFP na základě fotografie společného prohlášení, které na závěr své schůzky v Singapuru podepsali šéf Bílého domu Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un.

Washington a Pchjongjang se na summitu rovněž dohodly na vyhledání, identifikaci a repatriaci padlých během válečného konfliktu na Korejském poloostrově v 50. letech.

V textu se konstatuje, že Trump s Kimem měli zevrubný a upřímný rozhovor s cílem nastolení nových americko-severokorejských vztahů a trvalého míru na Korejském poloostrově.

"Prezident Trump se zavázal poskytnout KLDR bezpečnostní garance a předseda Kim opětovně ujistil o svém pevném a neochvějném závazku kompletního jaderného odzbrojení na Korejském poloostrově," píše se v prohlášení.

Sankce proti Severní Koreji nadále platí, jejich postupné uvolňování bude možné až poté, co Pchjongjang zahájí nezvratný proces jaderného odzbrojení. Na své tiskové konferenci po skončení dnešního summitu se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem to prohlásil americký prezident Donald Trump. Trump věří, že tento proces začne brzy.

Summit můžete sledovat živě v naší on-line reportáži.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
12.6.2018 23:00 | On-line reportáž je u konce

Děkujeme vám za přízeň při sledování on-line reportáže summitu Donalda Trumpa a Kim Čong-una.

12.6.2018 20:09 | Šéfa Pentagonu Mattise zastavení korejských manévrů nepřekvapilo

Oznámení prezidenta Donalda Trumpa, že zastavuje společná vojenská cvičení americké a jihokorejské armády, amerického ministra obrany Jamese Mattise nepřekvapilo. Uvedla to dnes mluvčí Pentagonu. Šéf Bílého domu prý s Mattisem záležitost předem konzultoval.

Trump dnes na tiskové konferenci po ukončení rozhovorů se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Singapuru řekl, že se rozhodl zastavit každoroční společné manévry USA s Jižní Koreou. Mluvčí Dana Whiteová novinářům řekla, že Mattise rozhodnutí nevyvedlo z míry. "Nebyla žádná překvapení," konstatovala.

Podle agentury Reuters ale Trumpův slib ohledně ukončení manévrů americkou armádu zaskočil. Znepokojení bývalých i nynějších armádních velitelů vyvolává skutečnost, že vojenská cvičení budou zastavena bez výslovného slibu Severní Koreje, že nebude Spojené státy ohrožovat. Podle jednoho z amerických generálů Trumpův závazek "hraničí s nezodpovědností," uvedla agentura.

Pentagon bezprostředně po summitu oznámil, že s Bílým domem a spojenci pracuje na plánech, "jak postupovat dál". Podle nejmenovaného důstojníka je Trumpovo rozhodnutí politické, nikoli vojenské. Americké jednotky rozmístěné v Jižní Koreji zatím žádné nové příkazy nedostaly.

Trumpův ústupek je podle agentury AP v příkrém rozporu s předchozími prohlášeními amerických politiků a vojáků, že společná cvičení s Jižní Koreou jsou rutinní a obrannou operací a jsou absolutně nevyhnutelná. Podle kritiků Bílého domu jde o jednostranný ústupek nabídnutý zemi, která ještě loni hrozila Spojeným státům a Jižní Koreji jaderným úderem.

Severní Korea cvičení tradičně označuje za "provokativní přípravu invaze". Slovo "provokace" při hodnocení americko-jihokorejských vojenských cvičení dnes použil i Trump.

12.6.2018 18:46 | Trump překvapil Kima akčním trailerem o světlé budoucnosti KLDR
Akční video prezentující v hollywoodském stylu výhody urovnání korejské krize předvedl prezident Donald Trump severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi během summitu v Singapuru. Čtyřminutový videoklip natočený jako dynamický filmový trailer dnes měli možnost vidět i novináři před Trumpovou tiskovou konferencí.
 

Podle Bílého domu zhlédl Kim videoklip spolu se svými poradci na Trumpově iPadu ke konci singapurského jednání. "Myslím, že byl fascinován," řekl americký prezident novinářům. Kim prý dostal vlastní kopii v korejštině.

Film, jehož ústředními postavami jsou Trump a Kim, vykresluje perspektivy blahobytu KLDR v případě úspěšného summitu, ale i chmurné vyhlídky, pokud se schůzka nevydaří. "Dnes může začít nový svět, svět přátelství, úcty a dobré vůle. Svět se bude dívat, bude poslouchat, bude očekávat a doufat," promlouvá k divákovi komentář podbarvený působivou hudbou. "Dva muži, dva vůdci, jeden osud" je jedno z hesel videoklipu. "Světlo naděje může jasně zazářit", "Dnes může začít nový svět", zní další.

Severokorejská strana se novinářům s reakcí nesvěřila, ale o Kimově rodině je známo, že jí hollywoodská tvorba není cizí. Otec nynějšího severokorejského vůdce Kim Čong-il byl prý filmový nadšenec a zanícený fanoušek herečky Liz Taylorové. V oblibě měl i snímky režiséra Stevena Spielberga.

Videoklip je sestřihem televizního zpravodajství, pohlednicových propagačních záběrů a digitálních montáží. Zvlášť působivá je pasáž ilustrující myšlenku korejského odzbrojení, při níž se balistické rakety odpálené z KLDR pozpátku vracejí na své rampy.

Film je podle titulků výtvorem produkční společnosti nazvané Destiny Pictures. Firma tohoto jména podle agentury Reuters v Kalifornii skutečně existuje, její představitelé ale na dotazy novinářů nereagovali.

 

12.6.2018 18:02 | Kongres USA hodnotí summit s Kimem váhavě, radí neustat v tlaku

Smíšené reakce dnes přišly z amerického Kongresu na setkání prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Zatímco kongresmani z Trumpovy Republikánské strany schůzku označili za krok směrem k míru, opoziční demokraté přirovnali summit k "reality show".

Vůdce demokratické menšiny v Senátu Charles Schumer Trumpa obvinil, že se v Singapuru zbavil pák, které měly Spojené státy na Severní Koreu. V projevu ze senátní tribuny o schůzce řekl, že to byl "summit typu reality show".

Vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell naopak prezidenta za setkání s Kimem pochválil. "Je to velký krok směrem k míru," řekl McConnell. Varoval ale, že Pchjongjang nemusí budoucí závazky plynoucí z denuklearizace plnit. "Musíme být spolu s našimi spojenci připraveni k obnovení politiky maximálního nátlaku," prohlásil senátor.

Ostatní republikáni byli podle amerických médií zdrženlivější. Bob Corker, šéf zahraničního výboru Senátu, chce vyčkat s hodnocením na budoucí vývoj. Očekává, že bližší podrobnosti kongresmanům sdělí ministr zahraničí Mike Pompeo, kterého si předvolají.

I předseda Sněmovny reprezentantů, republikán Paul Ryan, varoval před unáhlenými závěry. "Jen čas ukáže, zda to Severní Korea tentokrát myslí vážně. Mezitím musíme pokračovat v maximálním hospodářském tlaku," řekl Ryan.

Od plic se se summitem vypořádal republikánský senátor Marco Rubio. "Prezident ho (Kima) rozmazluje, aby z něj dostal dobrou dohodu. Ale Kim Čong-un není talentovaný chlap. Zdědil rodinný byznys od táty a dědečka. Je to absolutní nekňuba, kterému by v žádné demokracii nesvěřili ani funkci pomocného rasa," napsal Rubio na Twitteru.

Někteří republikánští kongresmani a činitelé Trumpovy vlády podle agentury Reuters upozornili, že jakoukoli dohodu se Severní Koreou musí odhlasovat dvoutřetinová většina Senátu, kde mají republikáni jen těsnou nadpoloviční většinu. Ke schválení bude proto Trump potřebovat silnou podporu ze strany demokratických senátorů.

12.6.2018 17:57 | Investor Mark Mobius si už brousí zuby na severokorejskou pracovní sílu i nerostné zdroje v případě otevření KLDR

Případné otevření severokorejské ekonomiky po mírové dohodě se Spojenými státy může znamenat ohromnou komerční příležitost. V televizi CNBC to dnes řekl uznávaný investor Mark Mobius. Investoři upozorňují hlavně na obrovskou a levnou pracovní sílu a nerostné zdroje, kterými KLDR disponuje.

Za první z bodů, kam směřuje jeho zájem, označil Mobius infrastrukturu a těžbu. Poukázal na to, že Severní Korea má zhruba 25 milionů obyvatel a pro investory by bylo výhodou, kdyby se místní trh připojil k tomu jihokorejskému, kde je 50 milionů lidí.

"To znamená mnohem větší trh a pro mě je nejvíce vzrušující příležitost mít most mezi Jižní Koreou, Čínou a Ruskem. Protože pak budete schopni mít železnice a silnice na sever přes Severní Koreu do těchto obrovských zemí," řekl Mobius. "Je to obrovská příležitost."

Investoři již dříve upozornili na obrovskou, disciplinovanou a poměrně levnou pracovní sílu v KLDR. Někteří ale zpochybňují schopnost obyvatel vyrovnat se s moderní ekonomikou vzhledem k uzavřenosti země vůči zbytku světa. Mobius je však přesvědčen o potenciálu místní pracovní síly a schopnosti rychle vše dohnat. Upozornil, že vzdělání je tam na poměrně dobré úrovni a nelze přehlédnout, že zemi se podařilo rozvinout jadernou technologii do obrovských rozměrů.

"Jsem tedy přesvědčen, že vše doženou velmi rychle a jih jim v tom pomůže," prohlásil.

Jižní Korea již v rámci možných mírových dohod nabídla různé výsady v oblasti pomoci a obchodu.

Vedle pracovní síly má KLDR také obrovské nerostné zdroje, včetně vzácných kovů, ropy a plynu. Severokorejský institut nerostných zdrojů v Soulu v roce 2013 odhadl hodnotu zásob nerostných zdrojů v KLDR na šest bilionů dolarů (131 bilionů korun). Regionální analytici však varují před zchátralou infrastrukturou a nedostatečnou spolehlivostí při repatriaci zisků ze země. Jedna čínská společnost například nazvala svůj podnik v zemi "noční můrou". Mobius, který se více než tři desetiletí zaměřuje na rozvíjející se a na malé, slibné rozvojové trhy, je však optimistou.

Mobius dlouhé roky působil jako výkonný předseda správní rady investičního fondu Templeton Emerging Markets. Letos založil vlastní fond Mobius Capital Partners.

12.6.2018 17:41 | USA s KLDR nejednali o jaderném deštníku chránícím Soul, řekl v rozhovoru pro ABC Trump

Úplné jaderné odzbrojení Korejského poloostrova neznamená, že Spojené státy budou s KLDR vyjednávat o jaderném deštníku USA chránícím Jižní Koreu. V rozhovoru pro televizi ABC to dnes řekl americký prezident Donald Trump. "Severní Korea se zbaví jaderných zbraní, o ničem jiném jsme nediskutovali," řekl prezident.

Šéf Bílého domu doufá, že Pchjongjang začne s denuklearizací rychle. "Opravdu věřím, že se jaderných zbraní zbaví, domnívám se, že s tím začnou hned," prohlásil Trump. Severní Korea rovněž nebude provádět žádné testy balistických raket. "Myslí to vážně," řekl prezident o Kim Čong-unovi.

Trump připustil, že denuklearizace není okamžitý proces. "Nejde to prostě udělat hned, nějakou dobu to trvá, někdo říká patnáct let, když to půjde rychle," uvedl. Další kroky směrem k jadernému odzbrojení podle něj KLDR oznámí brzy. "Možná už zítra," řekl šéf Bílého domu.

Za "velmi provokativní a nákladné" označil Trump společné manévry, které tradičně v regionu pořádají americká a jihokorejská armáda. "Posíláme letadla z Guamu a bombardujeme pusté hory kvůli nácviku. Řekl jsem, že to zastavím," prohlásil prezident.

O bezpečnostních zárukách, které Kim v Singapuru dostal, odmítl Trump podrobně hovořit. "Bude ale šťastný, jeho země ho miluje, vidíte tu vřelost lidí. Dají se dohromady a bude to velmi silná země," konstatoval americký prezident.

Moderátor ABC George Stephanopoulos Trumpa upozornil, že Kim Čong-un je diktátor, který vládne policejnímu státu, vězní lidi v pracovních táborech a vraždí vlastní příbuzné. "Jak můžete věřit takovému vrahovi?" zeptal se prezidenta.

"Dostal jsem to, co jsem dostal. To je, co máme, to je, kde jsme. Mohu jen říct z vlastní zkušenosti, a to jsem se s ním setkal a hovořil s ním velmi intenzivně, že chce opravdu udělat velké věci pro Severní Koreu, že chce denuklearizovat," odpověděl Trump.

"Za mého života jsem uzavřel spoustu smluv se spoustou lidí a někdy lidé, kterým věříte nejmíň, se ukážou být nejčestnější, a lidé, kterým věříte víc, čestní nejsou," poznamenal Trump. "Kimovi věřím, věřím mu teď. Za rok možná řeknu, že jsem chyboval, to je vždycky možné," dodal.

12.6.2018 16:25 | Jihokorejský prezident Mun Če-in slíbil, že jeho země začne psát novou kapitolu míru a spolupráce s KLDR

Jak informovala agentura Reuters, Mun ocenil rozhodnutí severokorejského prezidenta uspořádat summit s USA a dodal, že Jižní Korea KLDR na nové cestě podpoří.

Jihokorejský prezidentský úřad se zatím nevyjádřil k prohlášení Donalda Trumpa, že Washington zastaví společná korejsko-americká vojenská cvičení. Mluvčí úřadu jen uvedl, že v této otázce bude Soul žádat od Trumpa objasnění jeho záměrů.

12.6.2018 16:22 | Trump chtěl po novinářích, aby na fotkách vypadali on a Kim pěkně, pohledně a hubeně

Pobavení vyvolalo na sociálních sítích video, které zachycuje amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem krátce před tím, než usedli ke společnému obědu. Trump totiž novináře vyzval, aby oba lídři na jejich fotografiích byli "pěkní, pohlední a hubení". Kima přitom šéf Bílého domu v minulosti označil za "malého a tlustého".

"Děláte všichni pěknou fotku?" zeptal se americký prezident přítomných fotoreportérů krátce před tím, než usedl s Kimem ke společnému obědu. "Abychom vypadali pěkní, pohlední a štíhlí," dodal Trump.

Následný záběr na obličej severokorejského vůdce podle některých uživatelů sociálních sítí prozrazuje, že prezidentův komentář Kima příliš nepobavil. Britský list The Guardian nicméně upozornil, že není jasné, zda mu prezidentova slova tlumočník přeložil.

 

12.6.2018 15:47 | Kim použil svoji vlastní propisku, možná proto, aby Američané nezískali informace o jeho zdravotním stavu z potu

Světová média po vrcholné schůzce amerického prezidenta Donalda Trumpa s vůdcem Severní Koreje Kim Čong-unem spekulují, proč Kim nepodepsal společné prohlášení perem připraveným na stole, ale perem, které mu podala jeho sestra. Podle serveru britského listu The Daily Telegraph se mohl Kim obávat o svou bezpečnost, mohl se ale chtít vyhnout i tomu, aby Američané získali z potu informace o jeho zdravotním stavu.

12.6.2018 14:40 | Výsledek summitu přivítaly Evropská unie, Británie i Francie

Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové se potvrdilo dlouhodobé přesvědčení EU, že trvalého míru na Korejském poloostrově lze dosáhnout jen pomocí diplomacie.

"Jít cestou diplomacie je výzvou, ale vždy se vyplatí," uvedla v reakci na summit Trumpa s Kimem Mogheriniová. Cíl je podle ní nadále jasný, a to "úplné, ověřitelné a nezvratné jaderné odzbrojení" na Korejském poloostrově. Společné prohlášení, které dnes v Singapuru americký prezident a severokorejský vůdce podepsali, je podle šéfky unijní diplomacie znamením, že tohoto cíle lze dosáhnout.

"Vítáme, že se prezident Trump a Kim Čong-un setkali na konstruktivním summitu. Je to zásadní krok ke stabilitě regionu, který je důležitý pro celosvětový hospodářský růst," uvedl v prohlášení britský ministr zahraničí Boris Johnson, podle kterého ale zbývá ještě mnoho práce. "Doufáme, že Kim bude nadále jednat v dobré víře, aby se dosáhlo úplné, ověřitelné a nezvratné denuklearizace," dodal Johnson.

Dokument, který dnes Trump a Kim podepsali, je podle francouzské ministryně pro evropské záležitosti Nathalie Loiseauové "významným krokem". Zároveň vyjádřila politování nad chováním USA, které jednají se Severní Koreou, zatímco jadernou dohodu s Íránem v květnu vypověděly. Podpis dokumentu s Kimem podle Loiseauové "prakticky odměňuje někoho, kdo jednal proti všem mezinárodním dohodám".