Vietnamští zákonodárci v úterý schválili zákon o kybernetické bezpečnosti, který zpřísňuje kontrolu internetu a globálních technologických společností, jež v této komunistické zemi působí.

Zákon, který vstoupí v platnost 1. ledna příštího roku, vzbudil obavy, že způsobí hospodářské škody a umožní další tažení proti disentu, napsala agentura Reuters.

Společnostem jako Facebook či Google ukládá, aby "důležitá" osobní data vietnamských uživatelů ukládaly ve Vietnamu a otevřely zde firemní kanceláře.

Během úterního hlasování, při němž se pro zákon vyslovilo 91 procent poslanců, střežili budovu Národního shromáždění v Hanoji policisté. O uplynulém víkendu protestovaly tisíce lidí po celém Vietnamu proti jinému kontroverznímu zákonu, podle kterého měly vzniknout ekonomické zóny pro zahraniční investory. Tento plán vzbudil silné protičínské nálady. Hlasování o něm bylo v pondělí odloženo.

Zákon o kybernetické bezpečnosti představuje podle Amnesty International "zničující ránu" pro svobodu projevu. Stát bude moci technologické společnosti přinutit, aby mu předaly velké množství dat, včetně osobních informací, a cenzurovat příspěvky uživatelů.

Společnosti provozující ve Vietnamu sociální média budou podle nového zákona muset odstranit ze svých platforem urážlivý obsah do 24 hodin poté, co je o to úřady požádají.

Podle odborníků se opatření negativně odrazí na vietnamském digitálním průmyslu - utlumí zahraniční investice a růst pracovních míst v oboru.

Spojené státy a Kanada vyzvaly Vietnam, aby hlasování o zákoně odložil a aby jej zákonodárci revidovali tak, aby vyhovoval mezinárodním standardům.

Z 94 milionů obyvatel Vietnamu užívá pravidelně sociální média 55 milionů lidí, napsala agentura Reuters.

Vietnam je sedmou zemí měřeno počtem aktivních profilů na Facebooku; Ho Či Minovo Město, hospodářské centrum země, se řadí mezi deset měst s nejvyšším počtem uživatelů Facebooku.

Související