Od příštího roku bude muset mít každé nové auto v Číně nainstalovaný na čelním skle čip, který dokáže sledovat jeho pohyb.

Nový program ministerstva veřejné bezpečnosti by podle vlády měl pomoct omezit dopravní přetížení, snížit znečištění vzduchu a zabránit případným teroristickým útokům. Zároveň by měl program prospět čínskému průmyslu zaměřenému na čipy. Podle kritiků však jde pouze o další nástroj vlády, díky kterému bude moci sledovat občany. Informoval o tom The Wall Street Journal.

Ministerstvo veřejné bezpečnosti zahájí instalování čipů 1. července. Mít "elektronickou poznávací značku", jak to čínské úřady nazývají, bude pak povinné od začátku roku 2019. V některých čínských městech, například v Pekingu, se systém testuje už od roku 2016.

Přestože se podobný systém čipů už využívá například v Brazílii, Indii, JAR či Dubaji, jeho plánované zavedení v Číně budí obavy.

"Čínská vláda se opravdu snaží vytvořit stát, ve kterém jsou všichni pod dozorem. Používá systém 'sociálního kreditu', kdy se lidé hodnotí podle majetku či společenského chování, i rozpoznávání obličejů nebo monitorování internetu a telekomunikace. Tento program je součástí širší snahy čínské vlády mít o všech informace," řekl The Verge James Andrew Lewis z amerického think-tanku Center for Strategic and International Studies.

Zatím ale není jisté, jaké informace - kromě barvy auta a jeho poznávací značky - hodlá vláda o občanech díky čipům sbírat. Systém zároveň na rozdíl od GPS nebude schopný zjistit v jakoukoliv chvíli přesné místo, kde se automobil nachází.