Na schůzku za prezidentem Milošem Zemanem dorazila dopoledne na zámek v Lánech kandidátka ANO na ministryni spravedlnosti Taťána Malá. Při odchodu od prezidenta Malá novinářům řekla, že se se Zemanem bavila mimo jiné o novelizaci insolvenčního zákona. V insolvencích přitom manžel Taťány Malé podniká. "Moje vzdělání a podnikání jsme s prezidentem vůbec neřešili," řekla Malá na otázku ohledně byznysu svého manžela a diplomu z panevropské univerzity v Bratislavě. 

Budoucí ministryně spravedlnosti připustila,  že se s prezidentem neshodla na institutu oddlužení. "Pan prezident není příznivcem oddlužení," řekla na tiskové konferenci Malá.

Malá: Mrzí mě, že jsem dostala nálepku obhájkyně Babiše, o mém podnikání jsme se Zemanem nemluvili

"Už jsem z tohoto tématu trochu unavená," řekla Malá na otázku, jestli trvá na tom, že proces s Babišem by měl být posunut o čtyři roky, jak řekla v lednu 2018 v Poslanecké sněmovně. Malá prý chtěla otevřít diskusi o institutu politické imunity, ale místo toho prý dostala nálepku ochránkyně Andreje Babiše. "Tuto debatu považuji za bezpředmětnou, protože Andrej Babiš se vydat nechal," uzavřela Malá.

Malá sklízí největší kritiku ze strany opozice, ČSSD i KSČM. Hlavně opoziční politici jí vyčítají nedostatečnou odbornost a současně bezmeznou oddanost Babišovi. Jako členka mandátového výboru Malá sveřepě bránila svého šéfa před trestním stíháním v kauze Čapí hnízdo a právě tehdy pronesla výroky, jež zavdaly k pochybám o jejím vztahu k demokratickému právnímu řádu. To ale není podle prezidenta důvod k tomu ji nejmenovat. 

Kritici poukazují také na možný střet zájmů − manžel Malé je insolvenčním správcem a zároveň spoluvlastní firmu na poskytování půjček. Nový ministr spravedlnosti přitom bude v příštích měsících řešit úpravu podmínek oddlužení pro lidi, kteří se ocitli v insolvenci. Mnozí také zpochybňují vzdělání kandidátky na post ministryně spravedlnosti. Malá nevystudovala právo na státní univerzitě, ale na soukromé vysoké škole na Slovensku, kterou Česká advokátní komora nepovažuje za záruku právnického vzdělání. V obou případech ale podle prezidenta opět nejde o překážky pro její jmenování.

 

Zeman následně přijal také Martu Novákovou, navrženou do čela ministerstva průmyslu a obchodu, následovali kandidát na ministra práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) a Antonín Staněk, který by měl vést ministerstvo kultury. Kompletní nově navrhovanou vládu si můžete prohlédnout zde.

Krčál chce dokončit zákon o sociálním bydlení

Krčál po schůzce akcentoval zákon o sociálním bydlení. Ten chce budoucí ministr připravit přes prázdniny. Zároveň řekl, že nebude zasahovat do trestních oznámení, které ministerstvo podalo v době působení končící ministryně Jaroslavy Němcové (ANO) na minulé vedení resortu kvůli zakázkám na informační systémy.

Redukci v doplatcích na bydlení a změny v příspěvcích na bydlení připravila Němcová. Sociální demokraté už dříve ohlásili, že pokud ministerstvo povedou, její návrh stáhnou. Krčálovi se nelíbí, že záležitosti kolem sociálního bydlení řeší tři instituce - ministerstvo práce a sociálních věcí, úřad práce a ministerstvo pro místní rozvoj, které chystá zákon o sociálním bydlení. Je nutná dohoda o tom, že záležitost bude řešit jedna instituce, uvedl Krčál.

Ministerstvo podalo za Němcové celkem 11 trestních oznámení, před ní úřad vedla sociální demokratka Michaela Marksová. "Trestní oznámení nechám proběhnout prošetřením policie a orgánů činných v trestním řízení. Určitě do nich nebudu zasahovat," řekl nastupující ministr. Chce se ale, jak uvedl, seznámit s prověrkami, které nechala provést Němcová.

Zemana seznámil Krčál se svými prioritami, k nimž patří personální stabilizace, opětovné rozdělení ministerské sekce IT a ekonomiky, která by měla podle něho být spojena s evropskými fondy, a seniorská a rodinná politika.

Krčála překvapilo, že prezident připomněl dobrovolnictví. "Dobrovolnictví v sociálních službách a v ostatních oblastech je velké téma, zaslouží si podporu ministerstva práce a sociálních věcí a také státu," uvedl budoucí ministr. Zemanovi slíbil, že prověří, zda se chystá příslušný zákon.

Krčál dále uvedl, že se dohodl se Zemanem na zvýšení investic například do domů pro lidi s demenci a do hospiců. Řekl ale také, že nemá představu o možné důchodové reformě. Poukázal na to, že ve vládním programu se píše o diskusi o ní.

"Jsem v pozici ředitele domova Jeřabina v Pelhřimově. Tam mě v příštím týdnu odvolá rada," řekl Krčál na otázku, jestli bude kumulovat veřejné funkce.

Staněk se zaměří na obnovu památek

Kandidát na ministra kultury Antonín Staněk po schůzce s prezidentem řekl, že chce klást důraz na obnovu památek a také se zaměřit na prezentaci české kultury v zahraničí. 

Revitalizace a obnova by se měla týkat nejen památek státu, ale i těch v krajích a obcích, u nichž jde o dotační tituly, uvedl olomoucký primátor Staněk. Hodlá také zmapovat česká kulturní centra v zahraničí a posílit je. "Česká kultura je ve světě velice žádaná," podotkl Staněk. Zaměří se rovněž na platy vysokoškoláků v příspěvkových organizacích, tedy například v galeriích a muzeích, které jsou podprůměrné.

Aktuálně bude Staňka, jak poznamenal, zajímat připravovaný rozpočet na kulturu. A to i s ohledem na seznam investic, které by měly být provedeny v nynějším volebním období.

Na seznamu nominantů ke jmenování do vlády je i europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), který aspiruje na ministra zahraničí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí oznámil, že seznam doručil na Hrad ráno. Pocheho však odmítají prezident Miloš Zeman i komunisté, s jejichž předsedou Vojtěchem Filipem se chce Babiš sejít v úterý. KSČM má menšinovou vládu ve sněmovně tolerovat. 

"Požádal jsem pana prezidenta o společnou schůzku, abychom si mohli vyjasnit pozice. Určitě je to resort, který jsme domluvili pro sociální demokracii, takže ve finále je to pan Hamáček, který o tom víceméně rozhoduje, nebo sociální demokraté," řekl v pondělí dopoledne premiér Andrej Babiš novinářům. 

Pokud by Zeman i přes nominaci Andrejem Babišem nechtěl Pocheho nominovat, má europoslanec náhradní plán. Prezidenta bude chtít ke jmenování donutit žalobou. "Ve chvíli, kdy nedojde ke jmenování, jak předpokládá ústava, bychom to museli řešit jiným způsobem v rámci služebního zákona a velmi dočasně. To by pan premiér musel využít svého práva a podat kompetenční žalobu," uvedl Poche pro HN.

Zeman by bude novou vládu jmenovat ve středu ráno v 9 hodin. Na twitteru to oznámil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Komunisté budou rozhodovat o její toleranci ve sněmovně teprve v sobotu.

Malá: Mrzí mě, že jsem dostala nálepku obhájkyně Babiše, o mém podnikání jsme se Zemanem nemluvili