Když Henry Ford řekl, že "ve většině případů platí, že muž se strojem je lepší než muž bez stroje", jistě netušil, jak jeho slova budou rezonovat i o sto let později, na prahu čtvrté průmyslové revoluce.

Ve své době byl Ford průkopníkem ve využívání nejnovějších technologií. Zavedl pohyblivou výrobní linku a operátorům u ní přidělil fixní pracovní místo. To pomohlo zkrátit čas na smontování auta z 12 na 2,5 hodiny. Jeho příběh nevypovídá pouze o odvaze inovovat, což se mu vrátilo v podobě vysoké efektivity. Důsledkem těchto inovací je i to, že si i běžní lidé mohli dovolit koupit auto a cestovat kam a kdy chtějí.

Právě demokratizace je na nástupu technologií fascinující. Když se zamyslíme nad největšími vynálezy od kola přes knihtisk, parní stroj, telegraf, telefon až k letadlům a internetu, tak zjistíme, že žádný z nich lidi nenahradil, ale každý zásadně urychlil rozvoj společnosti. Daly přístup ke vzdělání a informacím širokým masám, umožnily nám cestovat, komunikovat, mít více volného času.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V čem spočívá největší potenciál umělé inteligence?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se