Americký prezident Donald Trump na nedávném summitu nejvyspělejších ekonomik světa G7 v Kanadě pomlouval Severoatlantickou alianci, která je podle něj "stejně špatná" jako Severoamerická dohoda o volném obchodu (NAFTA). Informaci s odkazem na dva vysoce postavené evropské zdroje ve čtvrtek přinesl britský list The Guardian. Trumpova poznámka podle něj dál zvyšuje napětí, které u amerických spojenců panuje před červencovým summitem NATO.

"Bude to zajímavý summit. NATO je stejně špatné jako NAFTA. Je pro Spojené státy příliš nákladné," řekl podle The Guardian americký prezident na nedávném setkání představitelů sedmi nejvyspělejších zemí světa v kanadské provincii Québec.

Změna obchodní dohody NAFTA mezi USA, Kanadou a Mexikem byla jedním z klíčových volebních slibů Donalda Trumpa před volbami v roce 2016. Prezident rovněž dlouhodobě kritizuje některé členské státy NATO, které na obranu nevydávají tolik finančních prostředků, kolik jim závazky ukládají.

Mluvčí americké Národní bezpečností rady na dotaz The Guardian nepopřel, že prezident zmíněná slova pronesl. "Prezident je alianci oddán, jak opakovaně uvedl. Prezident také jasně sdělil, že od našich spojenců očekáváme, že se budou svým spravedlivým dílem podílet na naší společné obraně," uvedl mluvčí.

Podle britského listu se Británie, Německo, Francie či Kanada obávají, že by mohl Trump na summitu NATO v Bruselu 11. a 12. července opět otevřeně kritizovat a navíc následně pochlebovat ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, s nímž se setká v Helsinkách 16. července. Obava panuje především z toho, že by americký prezident mohl zpochybnit transatlantickou spolupráci v obraně jako takovou.

Schůzka Trumpa s Putinem je podle The Guardian vůbec zdrojem obav spojenců USA v Evropě, zejména kvůli možným ústupkům, které by americký prezident mohl Putinovi učinit. Na summitu G7 v Kanadě totiž údajně také řekl, že Krym je ruský, neboť tam všichni mluví rusky.

Související