Německý ministr vnitra Horst Seehofer nabídl svým kolegům z CSU svou rezignaci jak z čela strany, tak i odstoupení z funkce ministra, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroje z uzavřeného jednání strany. Seehoferova Křesťanskosociální unie (CSU) vede kvůli migrační politice spor s partnerskou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové, což ohrožuje existenci vládní koalice.

Podle nejmenovaných zdrojů Seehofer svou rezignaci ještě oficiálně nepředložil. Německý ministr vnitra a šéf CSU chce v pondělí ještě vést jednání s vedením CDU a pak se rozhodne, zda demisi podá.

Agentura AFP citovala zdroj, podle něhož Seehofer hodlá podat demisi, protože se domnívá, že nemá dostatečnou podporu. Podle tohoto zdroje zatím není jasné, co to bude znamenat pro budoucnost německé vlády. Agentura dále uvedla, že nejužší vedení CSU se snažilo Seehofera přesvědčit, aby nekončil. Maratonské jednání strany trvalo přes osm hodin a bude ještě pokračovat.

Seehofer prosazuje, aby migranti, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, byli vraceni přímo z německých hranic. Kancléřka takový postup odmítá, pokud v rámci EU nebudou existovat příslušné dohody.

Pokud by se CSU rozhodla opustit vládní koalici, přišla by kancléřka Merkelová o parlamentní většinu a uvrhlo by to zemi do hluboké politické krize. Bavorská strana by také mohla jen nahradit Seehofera jiným politikem, který by mohl s kancléřkou Merkelovou z CDU vyjednat kompromis o migrační politice Německa.

Při stranickém jednání Seehofer nastínil podle zdrojů z jednání tři možné scénáře pro řešení krize. Buď ustoupí v otázce migrační politiky kancléřce Merkelové, nebo se jí postaví a nařídí vracet migranty, kteří požádali o azyl jinde, již na hranicích. To by vedlo k tomu, že by ho kancléřka zbavila funkce a vládní koalice by se rozpadla. Třetí možností je pak jeho demise, které prý dává přednost.

Seehofer prosazuje, aby migranti, kteří už byli registrováni v jiné členské zemi EU, byli vraceni přímo z německých hranic. Kancléřka to odmítá, pokud v rámci EU nebudou existovat příslušné dohody.

Seehofer se ještě v sobotu pozdě večer s Merkelovou setkal, podle zdroje agentury Reuters ale v neděli tuto schůzku označil za neplodnou.

"Sdílím názor CSU, že je třeba omezit počet imigrantů, které do Evropy přivádějí pašeráci, a také sdílím názor, že žadatelé o azyl si jednoduše nemohou vybírat, do jaké země chtějí jít," uvedla v neděli kancléřka a připomněla, že dosáhla dohody s Řeckem a Španělskem o vracení migrantů. S CSU ji prý rozděluje jen to, jakým způsobem migraci omezit. Merkelovou v neděli v tomto směru vedení CDU jasně podpořilo.

Někteří členové CSU poukazovali také na to, že u voličů v Bavorsku je populárnější Merkelová než Seehofer i bavorský premiér Markus Söder. Podle nich by důrazem na krajní přístup k migraci mohla CSU přijít v Bavorsku o centristické voliče, uvedl Reuters.

Související