Britský ministr pro odchod z Evropské unie David Davis v noci na pondělí rezignoval. Svého úřadu se vzdal po sporu s premiérkou Theresou Mayovou ohledně jejího kompromisního návrhu na podobu vztahů Spojeného království s EU poté, co země příští rok blok opustí.

Britská média spekulují, že Davise, jenž patří mezi zastánce jasné odluky od unijních struktur, budou následovat další vysoce postavení členové kabinetu.

Davis ve svém rezignačním dopise napsal, že kvůli politice Mayové se Londýn ocitne v "lepším případě ve slabé vyjednávací pozici" a bude nucen činit další ústupky. Parlament navíc podle něj nezíská po brexitu zpět z Bruselu některé pravomoci. Podle něj je "méně a méně pravděpodobné", že se vládě podaří uvést do praxe výsledek referenda z roku 2016, v němž se Britové vyslovili pro odchod z EU.

V rozhovoru pro BBC Radio 4 pak Davis prohlásil, že věří, že jeho rozhodnutí přinutí vládu premiérky Theresy Mayové neustupovat požadavkům Bruselu. "Doufám, že moje rezignace vyvolá tlak na britskou vládu, aby další ústupky nečinila," řekl odstupující ministr.

Mayová v reakci na Davisovu demisi podle agentury Reuters uvedla, že jeho odchodu lituje. Dodala, že vyjednávací pozice britské vlády je v souladu s výsledkem referenda i volebním programem konzervativců, v němž strana slibovala odchod z jednotného trhu i celní unie. Podle ní také není pravda, že by parlament nezískal po brexitu zpět kontrolu nad britskými zákony. Současný návrh je nezbytný pro to, aby mohla nastat fáze podrobnějších jednání o budoucích vztazích Londýna a Bruselu, uvedla Mayová.

Davise ve funkci ministra nahradil už v pondělí Dominic Raab. "Královna s potěšením schválila jmenování poslance Dominica Raaba ministrem pro vystoupení z Evropské unie," citovala agentura Reuters premiérčin úřad.

Raab svou kariéru začal jako obchodní právník, později působil v Bruselu jako poradce pro unijní a mezinárodní obchodní právo. V roce 2000 vstoupil do služeb ministerstva zahraničí a v roce 2010 byl zvolen do parlamentu. Postupně působil v několika funkcích vládních a ministerských náměstků, do nynějška měl na starosti otázky bytové výstavby.

Po Davisovi, který funkci ministra pro brexit zastával od roku 2016 a byl hlavním britským vyjednavačem s unií, ohlásila odchod z ministerstva podle tisku i další klíčová osoba, jeho náměstek Steve Baker. Údajně rezignovala také vysoce postavená úřednice ministerstva Suella Bravermanová.

Demisi podal Davis krátce poté, co si Mayová v pátek zdánlivě zajistila podporu rozděleného kabinetu pro svůj plán týkající se vztahů Británie a EU po brexitu. Podle některých členů vlády, kteří jsou zastánci takzvaného "tvrdého" brexitu, tedy úplné odluky od unijních struktur, je ale vládní návrh příliš měkký. Tento názor zastává i Davis, jenž podle deníku Financial Times o obsahu plánu do poslední chvíle nevěděl.

Premiérka má v pondělí svůj plán obhajovat v Dolní sněmovně. Čekají ji také jednání s konzervativními poslanci a členy Sněmovny lordů.

Návrh počítá s udržením těsnějších obchodních vazeb s EU. Naopak ale potvrzuje odhodlání Londýna skoncovat s volným pohybem osob, nadřazeností unijních soudů a platbami do evropské pokladny.

"Je to naprostý chaos. Theresa Mayová už nemá žádnou autoritu," citovala BBC představitele opozičních labouristů Iana Laveryho.

Konzervativní poslanec Peter Bone naproti tomu soudí, že Davis se rozhodl správně a zásadově. Návrhy premiérky ohledně brexitu jsou podle něj nepřijatelné.

BBC uvedla, že Davise, o jehož možné demisi britská média spekulovala už dlouho, pravděpodobně nahradí ministr životního prostředí Michael Gove. Tisk také soudí, že pozice Mayové je nyní velmi vratká, a píše o vládní krizi. Čeká se hlavně na to, jak se zachová ministr zahraničí a příznivec "tvrdého" brexitu Boris Johnson.

Související