Britský ministr zahraničí Boris Johnson podává demisi kvůli neshodám ve vládě kolem plánu odchodu země z Evropské unie, který představila minulý týden premiérka Theresa Mayová. Informoval o tom úřad premiérky.

Johnson, který je důsledným zastáncem odchodu Británie ze společenství, tak následuje ministra pro brexit Davida Davise a Davisova prvního náměstka Steva Bakera. Všichni jsou stoupenci takzvaného tvrdého odchodu z EU, tedy bez výrazných kompromisů s Bruselem.

"Dnes odpoledne přijala premiérka rezignaci ministra zahraničí Borise Johnsona. Jeho nástupce bude brzy oznámen. Předsedkyně vlády Borisovi děkuje za jeho práci," uvedl úřad Mayové v prohlášení.

Britská média začala spekulovat, že se rozhořívá boj o vedení Konzervativní strany. Jestliže Davisova demise ještě nepředstavovala okamžité ohrožení premiérky Mayové, pak zastánci tvrdé brexitové linie získávají v odstupujícím Johnsonovi alternativního předáka, napsal na webu list The Guardian. Podle deníku jde možná o poslední Johnsonovu šanci dosáhnout na vysněné premiérské křeslo. Jeho boj bude ale prý těžký, protože méně než polovina konzervativních poslanců podporuje odchod z EU a ještě méně jich je pro jeho "tvrdou" formu.

Podle webu týdeníku The Spectator Johnson zřejmě nyní soudí, že žádná dohoda s Bruselem o brexitu je přijatelnější řešení, než kompromis navržený Mayovou. Otázkou podle listu ovšem je, kolik poslanců se na jeho stranu v jeho názoru připojí.

Podle nepotvrzených zdrojů se už intenzivně hledá Johnsonův nástupce. První jméno, které v této souvislosti v mediálních kruzích padlo, je ministr životního prostředí Michael Gove, který byl svého času spolu s Johnsonem jedním z hlavních představitelů kampaně za vystoupení Británie z Evropské unie. Také soupeřil s Johnsonem o premiérské křeslo po referendu o brexitu, do něhož se nakonec dostala Mayová.

Podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska zmatek způsobený brexitem je největší v historii vztahů mezi EU a Británií.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker k Johnsonově odchodu ironicky poznamenal, že série rezignací skutečně odráží jednotu, která v pátek panovala na jednání britského kabinetu v Chequers, asi 70 kilometrů od Londýna.

Britská premiérka Theresa Mayová dnes varovala Evropskou unii, že pokud nezmění svůj dosavadní přístup ve vyjednávání o britském odchodu ze společenství, žádné dohody mezi Londýnem a Bruselem se nedosáhne. Informoval o tom na svém webu listu The Guardian. Mayová se tak vyjádřila před poslanci dolní komory parlamentu, kde obhajuje nejnovější vyjednávací plán své vlády k brexitu.

"Pokud bude EU pokračovat v současné linii, mohlo by to vést k tomu, že nedojde k žádné dohodě o brexitu," upozornila Mayová. Odpovědná vláda se musí připravit na nejrůznější vyústění, včetně toho, že dohoda nebude, dodala premiérka.

Mayová nicméně uznala, že neexistence dohody by měla hluboké důsledky pro Británii a EU, a proto prý její kabinet souhlasil s návrhem nového řešení.

Související