Boris Johnson jakožto ministr zahraničí neustále opakoval, že Velká Británie se po odchodu z Evropské unie stane "velkým globálním hráčem". Jedním z důkazů měla být i konference se zeměmi západního Balkánu, kterou Johnson svolal do Londýna. Jenže na ni nakonec vůbec nepřišel − v době, kdy během pondělního odpoledne začínala, už sepisoval rezignační dopis.

"Stále čekáme na našeho hostitele," napsal na Twitter jeden ze znervóznělých účastníků setkání. A nedočkal se.

Podle řady pozorovatelů je příhoda charakteristická pro dobu, která v Británii nastala po předloňském referendu o vystoupení z EU. "Je tragické sledovat, jak se Británie po referendu propadla do chaosu. Bývala to země, která vedla svět. Teď nedokáže zařídit vedení ani sama sobě," povzdechl si bývalý švédský premiér a ministr zahraničí Carl Bildt, jinak známý svým vřelým vztahem ke Spojenému království.

Nástupci Johnsona a Davise

◼ Místo Borise Johnsona je ministrem zahraničí Jeremy Hunt. Davida Davise, který stejně jako Johnson rezignoval, nahradil na postu ministra pro brexit Dominic Raab.
◼ Raab je synem českého Žida, který do Británie uprchl před nacisty. Huntův otec, admirál Nicolas Hunt, v 80. letech velel britskému loďstvu.
◼ Zatímco Raab v předloňském referendu podporoval odchod Británie z EU, Hunt v ní chtěl zůstat.
◼ Pro vyjednávání o brexitu to moc neznamená. S EU jedná hlavně poradce premiérky Mayové pro Evropu Oliver Robbins.

Spolu s Johnsonem z funkce odešel i ministr pro brexit David Davis. Oba podali demisi kvůli nesouhlasu s tím, jak si premiérka Theresa Mayová představuje budoucí vztahy mezi Británií a zbytkem EU. Podle nich se chce Mayová vzdát příliš velké části suverenity, když má v úmyslu podřídit se všem pravidlům týkajícím se vývozu zboží a zemědělských výrobků na jednotný evropský trh.

Mayová to chce udělat v zájmu britských firem, pro které je tento trh klíčový. Podle Johnsona to znamená, že Británie "směřuje ke statusu kolonie".

Navzdory zdrcující kritice premiérka Mayová útok tvrdých euroskeptiků ustála, tedy aspoň prozatím. Je možné, že část poslanců za její Konzervativní stranu, kteří si přejí co nejúplnější rozchod s unií, vyvolá hlasování o jejím odvolání.

Mezi komentátory ale panuje shoda, že vnitrostranická opozice nemá dost hlasů na to, aby pre­miérku svrhla. "Myslím si, že Mayová pro tuto chvíli premiérkou zůstane," odhaduje Charles Grant, šéf think-tanku Centre for European Reform.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se