Více než dva týdny čekala skupina mladých fotbalistů se svým trenérem v thajské jeskyni na vysvobození. Jediná cesta na svobodu vedla čtyřkilometrovou částečně zatopenou chodbou, s jejímž zdoláním měli problémy i zkušení potápěči. Do zřejmě největší operace svého druhu v historii se tak museli zapojit záchranáři z celého světa.

"Nejsme si jisti, jestli je to zázrak, věda nebo co vlastně," komentovala na Facebooku náročnou záchrannou akci po jejím skončení thajská armáda. Příběh se šťastným koncem nyní čeká filmové zpracování.

Vše začalo oslavou jednoho z "divočáků" (Divoká prasata nebo Divočáci je název fotbalového týmu, ve kterém chlapci hráli. - pozn. red.) Peerapata Sompiangjaie, kterému ostatní děti přezdívali "Night", v sobotu 23. června. Chlapec měl oslavit své sedmnácté narozeniny s rodinou v malé vesnici v provincii Mae Sai, na oslavu už ale nedorazil.

Chlapci, stejně jako většinu svého volného času, trávili i ten den na fotbalovém hřišti se svým týmem a asistentem trenéra Ekkapolem "Ake" Chantawongem. Po tréninku se vydali přes rýžová pole ke komplexu jeskyní Tham Luang, které se těší mimořádné oblibě u turistů i místních obyvatel.

Skupinka mladíků s trenérem Akem přijela k jeskyni na kolech. Do podzemního labyrintu už ale chlapci zamířili bez kol, pouze s baterkami a v tréninkovém oblečení. Zdržet se tam plánovali jen pár desítek minut, tedy jen na tak dlouho, aby společně oslavili Nightovy narozeniny a aby se oslavenec stihl vrátit včas na rodinnou party.

Všichni se společně vydali do podzemních chodeb, jejichž útroby rádi pravidelně prozkoumávali a kde tradičně do zdi vyrývali jména nových členů týmu a za tradičními zasvěcovacími rituály se vydávali občas až 8 km hluboko, napsal server BBC.

Jeskyně Tham Luang, celým názvem Tham Luang Khun Nam Nang Non, tedy "velká jeskyně a pramen v pohoří Spící dámy", je přístupná pouze v zimě a zkraje jara. Během letních monzunových dešťů se totiž tento čtvrtý největší jeskynní komplex v zemi rychle naplní vodou.

Obyvatelé vesnice Mae Sai, která leží kousek od jeskyně, o nebezpečích tamních podzemních chodeb dobře vědí, chlapci totiž nebyli první, koho jeskyně pohltila. A když se oslavenec dlouho nevracel z pravidelného tréninku domů, k jeskyni se okamžitě vydali. Navíc mladíci svůj záměr vydat se po tréninku do jeskyně probírali i s ostatními kamarády ve skupinové konverzaci na internetu.

Chlapci uvěznění v jeskyni.
Foto: Reuters

Když rodina "Nighta" před vstupem do jeskyně uviděla kola a odhozené kopačky, bylo jim okamžitě jasné, co se stalo. Rychle se tak rozběhla záchranná akce. 

Do členitého terénu na severu země nedaleko od hranic s Barmou byla povolána policie i thajské vojenské námořnictvo. Do vyprošťovacích akcí se zapojila i řada dobrovolníků z celé země. Původní plán - odčerpat vodu a umožnit tak chlapcům vyjít ven - kvůli pokračujícím vydatným dešťům selhal.

"Voda se neustále pohybuje, je bahnitá a viditelnost je takřka nulová," uvedl pro server BBC místní průvodce Joshua Morris.

Ve chvíli, kdy zaplaví jeskyni voda, je vstup do jeskyně extrémně nebezpečný i pro zkušené potápěče.

Neproveditelný byl i návrh provrtat několik stovek metrů jeskyně shora, a to z důvodu technické náročnosti, ale také kvůli tomu, že nikdo nevěděl, kde přesně se uvězněná skupinka nachází.

Tamní záchranné složky navíc neměly s misí podobných parametrů zkušenosti. "Nikdo pořádně nevěděl, co dělat," řekl podle BBC jeden z dobrovolníků.

Záchranu komplikovaly deště i únava.
Foto: Reuters

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.