Jedinečná vůně vanilky je čím dál tím vzácnější. Zhruba tři měsíce před tím, než dorazí nová úroda vanilky z Madagaskaru, pociťují v Německu problémy s dodávkami tohoto žádaného koření. Tam, kde se nevyrábí oblíbená vanilková zmrzlina z náhražek, cena roste. Například v berlínském podniku Caffé e Gelato ji zařadili do cenově dražší prémiové kategorie zmrzlin, uvádí deník Tagesspiegel.

Vanilka míří v současnosti jen ke stálým zákazníkům, v supermarketech o ni může být nouze, tvrdí podle agentury DPA dlouholetý dovozce vanilky Berend Hachmann. Ta, kterou ostrovní stát nyní nabízí, má prý často sklony k plísním. "Takovou zákazníkům nabízet nechceme," říká Hachmann.

Na africkém ostrově, v jedné z nejchudších zemí světa, se pěstuje 80 procent celosvětové produkce vanilky, jak se tam říká - černého zlata.

Se svou rostoucí cenou se stala prioritou pro místní farmáře, kteří opouštějí tradiční suroviny a přiklánějí se k pěstování drahocenných lusků. Kilogram tohoto koření stál na začátku minulého měsíce skoro 530 amerických dolarů, což je více než stříbro. Největší výdělky z prodeje vanilky ovšem nejdou do kapsy pěstitelům, ale obchodníkům, exportérům a těm, kdo lusky zpracovávají a prodávají obřím nadnárodním společnostem, jako je třeba Coca-Cola nebo Danone.

Právě roky trvající vzestup cen vanilky může ale podle odborníků za zhoršování její kvality. Klesá podíl cenného vanilinu v luscích. Zatímco u kvalitních bývá zhruba 1,8 až 2 procenta, v uplynulých třech letech klesla průměrná hodnota na polovinu. V reakci na vyšší ceny a strachu před krádežemi častokrát farmáři sklízí lusky příliš brzy.

Související

Vanilka se také stala nástrojem praní špinavých peněz. Vykupují ji překupníci palisandru, exotického vzácného dřeva, které z Madagaskaru ilegálně proudí do Číny a jihovýchodní Asie.

Nejpalčivějším problémem pro Madagaskar je ale to, že jeho obyvatelé na vysoké ceny vanilky příliš spoléhají. Až ceny zase spadnou, bude to mít pro jeden z nejchudších států na světě katastrofální dopady. Myslí si to Patrick Imam z Mezinárodního měnového fondu. "Víte, co je to holandská nemoc?" odkazoval se v rozhovoru pro Financial Times na známé prokletí, které přináší rozvojovým zemím hospodářská závislost na jediné komoditě. "Já tohle nazývám vanilkovou nemocí."

Související