Velká Británie ztratí druhou pozici v počtu zahraničních studentů, nahradí ji Austrálie. Může za to podle závěrů nové studie University College London (UCL) i plánovaný odchod země z Evropské unie. Nejoblíbenější destinací zahraničních studentů jsou Spojené státy. Česku patří v žebříčku, který mapuje počet cizinců na vysokých školách, 25. místo.

"V celkových počtech mezinárodních vysokoškolských studentů může Austrálie v roce 2018 překonat Velkou Británii. Ve skutečnosti Austrálie už možná Velkou Británii předskočila. Pokud ne, téměř jistě se tak stane v roce 2019," píše se ve studii, jež své závěry opírá o údaje Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Její výsledky se prý potvrdí, jakmile budou k dispozici data za poslední dva roky.

Světovou jedničkou v počtu zahraničních studentů jsou Spojené státy. Poslední dostupné statistiky uvádějí, že jich tam v roce 2015 o vysokoškolský titul usilovalo 907 251. Mezi lety 2011 a 2015 se díky "politice otevřených dveří" prezidenta Baracka Obamy počet zahraničních studentů v USA zvýšil o 27,9 procenta, uvádí studie prestižní UCL.

Velké Británii patřila několik posledních let neotřesitelně druhá příčka v počtu zahraničních studentů, roce 2015 jich tam bylo 430 687. Zatímco počet cizinců na britských univerzitách se ale za poslední roky příliš nezvýšil, na vysokých školách v Austrálii jen mezi lety 2015 a 2016 přibyly desítky tisíc studentů z jiných zemí.

"Vysokoškolské vzdělání ve Velké Británii je ve světě stále velmi ceněno, ale vláda v posledních pěti letech snižuje růst počtu studentů ze zahraničí tím, že omezuje počet nových studentů a vydávání pracovních víz po ukončení studia," řekl podle britského serveru BBC autor studie profesor Simon Marginson.

Neblahý dopad na počet zahraničních studentů v Británii může mít podle výzkumu plánovaný odchod Velké Británie z Evropské unie. "Po brexitu se počet studentů z EU ve Velké Británii prudce sníží," uvádí se v dokumentu. Poté, co ostrovní stát opustí evropský blok, vyjde vysoká škola pro studenty ze zemí EU zřejmě dráž. "Po brexitu budou muset evropští studenti platit plné náklady jako studenti mezinárodní, ne jako ti z Velké Británie, a už nebudou mít nárok na studentské půjčky," stojí ve studii.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.