Počet obětí ničivého požáru východně od Atén stoupl na 74, informoval v úterý řecký hasičský sbor. Podle úřadů bude ovšem bilance mrtvých ještě mnohem vyšší, protože zhruba stovka lidí je nezvěstná. V nemocnicích je podle webu listu To Vima hospitalizováno 164 dospělých a 23 dětí.

Mezi zraněnými s různými stupni popálení, kteří byli ošetřeni v šesti nemocnicích, je deset v kritickém stavu.

Největší počet obětí byl nalezen ve městě Mati, oblíbeném letovisku Řeků. "Mati už neexistuje," konstatoval starosta sousedního města Rafina Evangelos Burnus. Uvedl, že oheň tam zničil "více než tisíc domů a 300 vozů".

"V Mati je bohužel největší počet zraněných, ale i největší počet mrtvých lidí, kteří nezvládli odjet a byli uvězněni ve svých domech či autech," dodal mluvčí řecké vlády Dimitris Tzanakopulos.

V Mati záchranáři také nalezli skupinku 26 uhořelých osob, patrně rodin, které se v poli jen 30 metrů od moře ve skupinkách objímaly. Bylo mezi nimi i několik dětí.

V Řecku v současnosti panují teploty kolem 40 stupňů Celsia. V postižené oblasti navíc vál silný vítr, který se ale přes noc uklidnil. Oheň se tak na mnoha místech podařilo dostat pod kontrolu.

V okolí řecké metropole v pondělí vypukly tři velké požáry, které si vyžádaly evakuaci stovek lidí. Dva z nich mají kromě obětí na životech na svědomí i desítky zničených domů.

Záchranáři stále objevují nová ohořelá těla. Zda jsou mezi oběťmi pouze místní, nebo i turisté, zatím není jasné.

"Noc bude těžká," uvedl na noční tiskové konferenci řecký premiér Alexis Tsipras, který předčasně ukončil návštěvu Bosny a Hercegoviny a vrátil se do Atén, aby předsedal krizovému štábu. Premiér vyjádřil podezření, že požáry někdo založil úmyslně. Do Atén povolal hasiče z jiných řeckých regionů, kterým bude při hasicích pracích asistovat i armáda. 

České ministerstvo zahraničí dostalo prostřednictvím ambasády v Řecku informace, že řecké ministerstvo vnitra v současnosti nepožaduje žádnou pomoc v souvislosti s požáry. "V případě, že by se situace změnila, je Česká republika i nadále připravena operativně poskytnout Řecku pomoc z rozpočtu na humanitární pomoc," uvedl Jan Hamáček (ČSSD), který je pověřen řízením ministerstva zahraničí.

Před ohněm lidé často prchali na pláže a skalnaté pobřeží. Odtud je zachraňovali na svých loďkách rybáři, pobřežní stráž, ale i turisté na gumových člunech, popsala dramatickou situaci DPA. Přes moře se podle ní z postižených oblastí podařilo evakuovat nejméně 700 lidí.

Lesní požáry také zkomplikovaly dovolenou 80 až 90 českým turistům, kteří bydlí v oblasti Attiky v hotelu Kinetta Beach. Marketingový ředitel cestovní kanceláře CK Exim tours Stanislav Zíma řekl, že hotelu v pondělí večer vypadla elektřina a nepodařilo se spustit náhradní zdroj.

Ohněm hotel zasažen nebyl. Nepříjemný ale podle Zímy mohl být pro dovolenkáře dým, který se zvedá kvůli hašení požárů z letadel.